statystyki

Ochrona zdrowia musi w końcu stać się priorytetem

30.06.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.06.2015, 09:03

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kierunki zmian w ochronie zdrowia, dostęp do innowacyjnego leczenia, informatyzacja służby zdrowia, wady i zalety pakietu onkologicznego oraz ustawa o zdrowiu publicznym – to główne tematy pierwszego Europejskiego Kongresu Medycznego (EKM), jaki odbył się w Gdańsku w dniach 25-27 czerwca.

Politycy, przedstawiciele pracodawców, samorządowcy oraz specjaliści międzynarodowi analizowali wyzwania stojące przed systemem w trakcie łącznie 8 paneli oraz 9 sesji specjalistycznych. Wszyscy byli zgodni co do jednego: zdrowie w polityce państwa powinno być priorytetem.

„W Polsce potrzebny jest dialog – również międzynarodowy – który umożliwi wymianę doświadczeń i dyskusję na temat problemów ochrony zdrowia i wyzwań, przed którymi stajemy” – napisał w liście odczytanym na otwarciu Kongresu minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Zarządzanie a jakość

Podczas pierwszej debaty EKM eksperci omówili sytuację szpitali publicznych i prywatnych. Jednym z poruszanych wątków była forma własności i sposób zorganizowania szpitala. Rozważano, jaka jest optymalna forma zarządzania placówkami. Eksperci szukali odpowiedzi na pytanie, jaka jest możliwość wyjścia z zadłużania i wdrożenia nowych standardów zarządczych. Jako jedną z możliwości wskazano współpracę w ramach partnerstwa publiczno prywatnego. Jako zalety – szczególnie dla samorządów – wskazywano, że kredyt zaciągnięty w ramach PPP nie wlicza się do długu publicznego. Taki typ współpracy daje większe możliwości negocjowania z bankami środków na inwestycje. Uczestnicy debaty jednak zwracali uwagę, że nadal nie ma sprzyjających warunków do rozwoju tego rodzaju usług. Brakuje wsparcia prawnego i doradczego ze strony Ministerstwa Zdrowia, resortu gospodarki oraz samorządu. Usługi prawne znanych kancelarii i firm doradczych są drogie. I dzieje się tak, pomimo że kapitał zewnętrzny jest gotowy do inwestowania w sektorze zdrowia. Zaś bez niego nie ma możliwości inwestycji na szeroka skalę. Eksperci wskazywali, że taki typ współpracy, czyli PPP, już działa w innych krajach.

– Kongres był doskonałym miejscem, by o restrukturyzacji polskich szpitali mogli porozmawiać wszyscy zainteresowani: samorządowcy, zarządzający placówkami, właściciele i potencjalni inwestorzy – podkreślał Łukasz Zalicki, ekspert EY.

Innowacyjność


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane