statystyki

Praca aptekarzy będzie teraz bardziej sformalizowana

autor: Krzysztof Tomaszewski18.08.2015, 09:04; Aktualizacja: 18.08.2015, 09:43
Jak zmieni się procedura zakupu leków w krajowych hurtowniach przez naszych aptekarzy?

Jak zmieni się procedura zakupu leków w krajowych hurtowniach przez naszych aptekarzy?źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej mogą spodziewać się zwiększenia liczby kontroli - mówi w wywiadzie dla DGP Miłosz Saramak, doradca strategiczny w Baker Tilly Poland.

W lipcu weszła w życie większość przepisów zawartych w nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne. Jakie znaczenie mają te zmiany dla właścicieli aptek i przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją leków?

Główną przyczyną przyjęcia najnowszych zmian był niekontrolowany eksport leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. Często zdarzały się sytuacje, w których hurtownia odmawiała sprzedaży leku naszej aptece, decydując się na sprzedaż odbiorcy w krajach Unii Europejskiej, gdzie ceny są znacznie wyższe. Konsekwencją tego zjawiska jest ograniczona dostępność niektórych leków dla polskich pacjentów. Wprowadzając zmiany, uznano, że obowiązkiem hurtowni jest w pierwszej kolejności zaopatrzenie naszych pacjentów.

Czy oznacza to nowe uregulowanie wywozu leków za granicę?

Tak. Według nowej procedury przedsiębiorca prowadzący hurtownię musi zgłosić zamiar wywozu do organów inspektoratu farmaceutycznego. Główny inspektor farmaceutyczny kraju ma siedem dni na ewentualne zgłoszenie sprzeciwu. Może on być spowodowany deficytem danego leku w krajowych aptekach. Zatem przedsiębiorca – hurtownik ma możliwość eksportu tylko w przypadku braku takiego sprzeciwu. Jeśli jednak nie złoży on stosownego zgłoszenia lub nie zastosuje się do sprzeciwu i wyśle lek za granicę, musi liczyć się z konsekwencjami. Wymierzona kara może wynosić nawet do 5 proc. rocznego przychodu przedsiębiorcy.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane