Ministerstwo Zdrowia zwiększy o prawie 380 mln zł tegoroczny budżet na refundację farmaceutyków. Niestety to wciąż za mało w stosunku do potrzeb
Zwiększenie w tym roku środków na lekarstwa, do których dopłaca budżet państwa, zakłada projekt rozporządzenia w sprawie podziału kwoty środków finansowych stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na tegoroczną refundację. Zgodnie z tym aktem w trzecim i czwartym kwartale 2015 r. więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na sfinansowanie preparatów, które jeszcze nie zostały objęte refundacją i nie mają swoich odpowiedników. To oznacza, że z leczenia będą mogły skorzystać nowe grupy chorych – chodzi przede wszystkim o programy lekowe (innowacyjne terapie), na które resort chce dodatkowo przeznaczyć 86 mln zł. Następne 2,8 mln zł ma być wydane na użycie już refundowanych farmaceutyków przy nowych wskazaniach. Największą kwotę przeznaczono na dopłaty leków aptecznych i wyrobów medycznych na receptę – dodatkowe 290,9 mln zł. W sumie w tym roku na refundację państwo wyda 11,1 mld zł.
Zmiany w finansowaniu medykamentów są konieczne m.in. ze względu na zwiększającą się liczbą nowych substancji czynnych, które zostały objęte refundacją. Autorzy rozporządzenia wyliczają, że „średnio w każdym roku w latach 2012–2015 objęto nią 12 nowych cząsteczek w ramach refundacji aptecznej, 12 nowych cząsteczek w ramach programów lekowych oraz 3 nowe cząsteczki w ramach katalogu chemioterapii”. Przykładem nowej terapii, która niedawno weszła w życie, było objęcie refundacją leku ipilimumab w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych. W tym roku pacjenci otrzymali też możliwość bezpłatnego korzystania z nowej formy terapii leczenia wirusa typu C, droższej niż ta dotychczasowa.
Jak podkreśla Małgorzata Sobotka z Rady Funduszu NFZ, również w przyszłym roku planowana jest rezerwa na refundację, która będzie przeznaczona na dodatkowe wydatki. – To dobry znak, dzięki temu zwiększy się dostępność do leczenia – podkreśla Sobotka.
Zdaniem ekspertów wydatki na refundację są wciąż za małe. Spośród 30 terapii stosowanych w Unii Europejskiej w leczeniu raka 12 w Polsce w ogóle nie jest refundowanych, 16 jest dostępnych ze znacznymi ograniczeniami, a tylko dwie mogą być przepisywane przez lekarzy według ich uznania. ©?
Dodatkowe pieniądze także w 2016 r.
Według prognoz funduszu dodatkowe środki, które będzie on mógł przeznaczyć na dopłaty do leków w przyszłym roku, wyniosą 603 mln zł. Najwięcej – 338 mln zł – zostanie wydane na dopłaty do odpowiedników leków dostępnych już w aptekach. NFZ przeznaczy 27 mln zł na refundację tych specyfików, które pacjenci mogą kupić ze zniżką, ale tylko przy niektórych wskazaniach.
Etap legislacyjny
Projekt konsultacjach