Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy, to co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę HPV - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia. Dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem; zdrowie jest wartością bezcenną - podkreślił.

"Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV" - oświadczył premier w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

Premier Morawiecki wskazywał, że nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie i zapobiegać nowotworom "już teraz wprowadzamy działanie bardzo konkretne" - mówił. "Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną" - podkreślił.

Zwracał uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy. "I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV" - mówił.

Szczepionka jest przeznaczona dla dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewcząt. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Iwona Żurek

rbk/ iżu/ ann/