W najbliższych tygodniach będziemy zdecydowanie wspierać podmioty ochrony zdrowia w trudnym czasie rosnących kosztów – przekazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Szczególne wsparcie, jak podał, trafi do szpitali powiatowych.

"W najbliższych tygodniach będziemy zdecydowanie wspierać podmioty ochrony zdrowia w trudnym czasie rosnących kosztów. Szczególne wsparcie ukierunkowujemy na szpitale powiatowe, które zapewniają pacjentom szybki dostęp do leczenia" – napisał na Twitterze szef MZ.

Zapowiedział, że więcej szczegółów zostanie zaprezentowane w czwartek.

Resort podał w poniedziałek, że minister podczas posiedzenia prezydium trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia mówił m.in. o zrekompensowaniu wzrostu wynagrodzeń minimalnych. "Chcemy żeby rosły też pozostałe wynagrodzenia" – wskazał Niedzielski, cytowany na Twitterze MZ. "Naszym celem jest pokrycie finansowe inflacji oraz działania w obszarze ryczałtu" – wskazał minister.

Podał też, że zwiększona zostanie pula punktów do wykonania w ryczałcie oraz wycena samego punktu. Według niego "przełoży się to na wzrost wynagrodzeń i finansowania placówek medycznych". Jak zapowiedział zwiększane będą środki na wycenę interny i chirurgii.

"Roczny koszt to ok. 14 mld zł" - poinformował szef resortu zdrowia.(PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ ann/