statystyki

Tajemnica krępuje procesy o błędy lekarzy

autor: Beata Lisowska18.05.2015, 07:24; Aktualizacja: 18.05.2015, 09:29
Sąd cywilny nie może zmusić lekarza do zeznań w sprawie kolegi po fachu

Sąd cywilny nie może zmusić lekarza do zeznań w sprawie kolegi po fachuźródło: ShutterStock

Nawet prokuratura popełnia pomyłki w ocenie, kiedy medyk może zeznawać jako świadek w sprawie swojego kolegi. W przypadku zaś procedury cywilnej przepisy zawierają ewidentne luki.

Opinia publiczna regularnie jest informowana o bulwersujących błędach medycznych. W ubiegłym tygodniu w szpitalu klinicznym we Wrocławiu lekarz wyciął choremu zdrową nerkę zamiast tej, na której znajdował się złośliwy guz. Rezultat jest taki, że bardzo szybko rośnie liczba doniesień do prokuratury oraz pozwów przeciwko lekarzom. Medycy muszą zeznawać we własnych sprawach oraz w sprawach swoich kolegów. W takich jednak przypadkach wymiar sprawiedliwości, w tym organy ścigania, musi się zmierzyć z problemem tajemnicy lekarskiej. Pozwany lekarz jest z niej automatycznie zwalniany, aby mógł się bronić, ale zasada ta nie dotyczy medyków świadków, gdy zeznają przed policją, prokuraturą lub sądem.

– Jest powszechna nieznajomość przepisów w tej sprawie. Dochodzi do nadużyć, omijania procedur, a w efekcie do przewlekłości postępowań i spraw sądowych – podkreśla Jolanta Budzowska, adwokat z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy.

Niewłaściwa droga na skróty


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane