Nowa wersja projektu ustawy o modernizacji i rozwoju szpitalnictwa ma ponownie zostać wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu i pojawić się w Sejmie w najbliższych tygodniach – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dodał, że nowa wersja ustawy będzie ponownie skonsultowana. – Projekt fundamentalnie się zmienił. To jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem – podkreślał.
Co zatem się zmienia? Potwierdza się to, że resort zdrowia rezygnuje z utworzenia Agencji Rozwoju Szpitali (pisaliśmy o tym już w sierpniu ubiegłego roku – „Agencji Rozwoju Szpitali nie będzie”, DGP nr 154/2022). Miał to być organ, który wobec placówek medycznych mógłby używać zarówno kija (w postaci choćby możliwości powoływania i odwoływania ich dyrektorów), jak i marchewki (przyjmującej formę wsparcia finansowego dla poszczególnych podmiotów).
Ministerstwo wycofuje się też ostatecznie z systemu ocen placówek medycznych. Zgodnie z pierwotną wersją projektu każda z nich miałaby uzyskać kategorię od A do D – w zależności od sytuacji ekonomiczno-finansowej. Już w zeszłym roku resort zapowiadał, że cenzurek dla szpitali nie będzie, ale można się spodziewać mechanizmów pomocowych dla tych w najgorszej kondycji.
Pozostało
68%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama