Po rozmowach m.in. z Federacją Porozumienie Zielonogórskie, udało się osiągnąć kompromis, gwarantujący stabilne obsługiwanie pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej do kwietnia 2025 r.- przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Bardzo miło mi poinformować, że wczoraj po długich wieczornych rozmowach, konsultacjach z przedstawicielami, przede wszystkim zarządem Porozumienia Zielonogórskiego, udało się osiągnąć kompromis, gwarantujący stabilne obsługiwanie pacjentów na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej do kwietnia 2025 r.”- powiedział na konferencji w Warszawie szef MZ.

Minister podkreślił, że podpisane porozumienie na okres 27 miesięcy gwarantuje stabilność systemu. "Nie mamy już do czynienia z sytuacją, że umowy było stosunkowo krótko aneksowane, co powodowało pewnego rodzaju destabilizację, kolejne napięcia i negocjacje” – zaznaczył szef MZ.

"Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że mamy na długi czas zdefiniowane ramy finansowe funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej” – podkreślił.

Tysiąc podmiotów w opiece koordynowanej

Został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony – powiedział we wtorek szef Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej szef MZ Adam Niedzielski powiedział, że jest szansa, aby w przyszłym roku w ramach opieki koordynowanej będzie funkcjonowało tysiąc podmiotów.

Prezes NFZ Filip Nowak zaznaczył, że rozwiązania docelowe opieki koordynowane w POZ były szeroko konsultowane.

"Choćby w woj. śląskim byłem na spotkaniu z izbą lekarską w Katowicach, w woj. wielkopolskim, ale przede wszystkim z Porozumieniem Zielonogórskim reprezentowanym przez prezesa Jacka Krajewskiego" – wskazał szef NFZ.

Jak zaznaczył, "cel mieliśmy taki sam, żeby upowszechnić i wzmocnić chęć przystąpienia do opieki koordynowanej".

"Trochę różniliśmy się ścieżkami, jakimi możemy dochodzić do wspólnego celu, ale myślę, że szerokie konsultacje i mądre dyskusje pozwoliły wypracować model, który będzie skuteczny i osiągniemy poziom zabezpieczenia, o którym mówił minister Adam Niedzielski.

Zastrzegł, że "to rozwiązanie i przestrzeń 27 miesięcy gwarantuje nam spokój i racjonalne postępowanie w pozyskiwaniu nowych podmiotów do realizacji opieki koordynowanej".

Filip Nowak przyznał, że była obawa, że "mniejsze podmioty, mniejsze placówki lekarzy rodzinnych będą obawiały się wejść w pomysł opieki koordynowanej".

"Dziś gwarantują ryczałt na zorganizowanie modelu opieki. W związku z tym myślę, że rozwialiśmy wiele wątpliwości i będzie to zachętą dla lekarzy rodzinnych czy też przychodni lekarskich" – ocenił szef NFZ.

"Konsekwentnie inwestujemy w dzieci, tak jak w Funduszu Medycznym, jak w psychiatrii dziecięcej czy we wszelkich innych obszarach – to jest ta grupa pacjentów, w którą warto inwestować. Zdrowie dzieci to w przyszłości zdrowsze społeczeństwo" – ocenił.

Odnosząc się do starszych pacjentów, szef NFZ powiedział, że "został wypracowany model, który będzie zachęcał lekarzy rodzinnych, żeby szczególną opieką objąć pacjentów z wielochorobowością i jednocześnie, żeby ten wysiłek był odpowiednio wynagrodzony".

(PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Szymon Zdziebłowski

ktl/ szz/ mhr/