Pacjenci, którzy otrzymali chińską szczepionkę SinoVac, lepiej reagowali na immunoterapię nowotworów nosogardzieli. Dotąd obawiano się, że szczepienia te mogłyby zaburzać leczenie.

Wielu pacjentów z nowotworami nosogardzieli jest poddawanych terapii, która aktywuje ich system immunologiczny - tak, aby walczył z rakiem. Jak jednak zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu w Bonn, istniały obawy, że szczepienia przeciw Covid-19 obniżą skuteczność leczenia.

Zespół naukowców z Niemiec i Chin odkrył właśnie zależność odwrotną, przynajmniej w przypadku chińskiego preparatu SinoVac.

Wiele nowotworów - wyjaśniają naukowcy - unika ataku układu immunologicznego w taki sposób, że oddziałują na pewien receptor odpornościowych komórek znany jako PD-1. Znane są już leki, które temu zapobiegają.

Jak się okazało, wspomniana szczepionka działa podobnie. "Obawiano się, że szczepienia nie będą kompatybilne z terapiami anty-PD1. Szczególnie dotyczyło to raka nosogardzieli, który, podobnie jak SARS-CoV2 dotyka górnych dróg oddechowych" - wyjaśnia Jian Li ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.

Analiza objęła 1500 pacjentów leczonych w 23 szpitalach w różnych częściach Chin. Udział wielu ośrodków to znacząca zaleta, ponieważ oznacza różnorodność uczestników i brak wpływu charakterystyki pojedynczego regionu. Szczepienie otrzymało niecałe 400 ochotników.

"Co zaskakujące, odpowiedzieli wyraźnie lepiej na terapię anty-PD-1, niż niezaszczepieni. Co więcej, nie doświadczali z większą częstością poważnych skutków ubocznych" - mówi jeden z autorów badania (http://dx.doi.org/10.1016/j.annonc.2022.10.002), prof. Christian Kurts.

Naukowcy nie potrafią stwierdzić, dlaczego tak się dzieje. "Zakładamy, że szczepienie aktywuje pewne komórki immunologiczne, które atakują guza. Dalej będziemy badali tę hipotezę" - dodaje dr Qi Mei ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi.