statystyki

Młodym lekarzom szpitale zapłacą więcej za dyżury

autor: Beata Lisowska05.03.2015, 07:39; Aktualizacja: 05.03.2015, 09:07

Dyrektor nie może uzupełniać godzinami dyżurowymi czasu pracy rezydenta, jeśli wykonuje on obowiązki na podstawie odrębnych umów: dotyczącej szkolenia w ramach rezydentury i przewidującej dyżury medyczne.

Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 6 listopada 2014 r. (sygn. akt I PZP 2/14) nie odnosi się do rezydentów. Tak wynika z opinii prawnej, którą uzyskał Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL). SN uznał wówczas, że godziny przepracowane w ramach dyżuru medycznego mogą dopełniać czas pracy lekarza do obowiązującej go tygodniowej normy, a dopiero za ewentualną nadwyżkę przysługuje mu dodatek jak za godziny nadliczbowe. OZZL zwrócił się do prawników o opinię dotyczącą sytuacji w konkretnym szpitalu. Dyrektor tej placówki również w przypadku rezydentów, czyli medyków odbywających szkolenie specjalizacyjne na etacie finansowanym przez państwo, dopełnia czas pracy godzinami z dyżuru. Jeden z młodych lekarzy poskarżył się OZZL, że na takim systemie rozliczeń traci średnio około 500 zł miesięcznie.

– Szpitale, które są zobowiązane po dyżurze udzielić rezydentowi dzień wolny, potrącają im godziny z etatu, analogicznie jak w przypadku innych lekarzy. Taka praktyka stała się nagminna – zauważa Ryszard Kijak z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

W opinii prawników działanie szpitala jest bezprawne, ponieważ orzeczenie SN nie dotyczy rezydentów. Kancelaria prawna podkreśla, że rezydentury są przyznawane i finansowane przez ministra zdrowia ze środków budżetu państwa. W roku 2015 r. są opłacane przez budżet do wysokości 60,75 mln zł oraz ze środków Funduszu Pracy. Lekarz otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie ustalane przez ministra zdrowia. Jego wysokość jest zróżnicowana ze względu na dziedzinę medycyny, w której odbywa szkolenie specjalizacyjne oraz rok kształcenia.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane