Reklama

Reklama

Reklama

Szpital do szpitala... czyli łączenie placówek. Jak to się robi krok po kroku

Pomysł: Samorząd zauważa potrzebę połączenia szpitali lub przychodni Przymiarki. Połączenie dwóch szpitali w jeden można najpierw poprzedzić przekształceniem ich w spółki. Taki pomysł ma Opole. – Ale to dopiero etap przymiarek, rozważenie sposobu przekształceń, wyważenie pożytków i ewentualnych strat – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek. Może po fuzji warto pójść krok dalej. Samorządy województw jako właściciele placówek medycznych powinny zachęcić do tego gminy. To może być nie tylko pomoc finansowa. Także lepsza organizacja, odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności przy reorganizacji wewnątrz placówki, tworzeniu, wzmacnianiu lub nawet likwidowaniu poszczególnych oddziałów. Zainteresowanie gminnych samorządów szpitalami sprawiłoby, że gminy poczuwałyby się do większej odpowiedzialności za placówki.
Pomysł: Samorząd zauważa potrzebę połączenia szpitali lub przychodni Przymiarki. Połączenie dwóch szpitali w jeden można najpierw poprzedzić przekształceniem ich w spółki. Taki pomysł ma Opole. – Ale to dopiero etap przymiarek, rozważenie sposobu przekształceń, wyważenie pożytków i ewentualnych strat – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek. Może po fuzji warto pójść krok dalej. Samorządy województw jako właściciele placówek medycznych powinny zachęcić do tego gminy. To może być nie tylko pomoc finansowa. Także lepsza organizacja, odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności przy reorganizacji wewnątrz placówki, tworzeniu, wzmacnianiu lub nawet likwidowaniu poszczególnych oddziałów. Zainteresowanie gminnych samorządów szpitalami sprawiłoby, że gminy poczuwałyby się do większej odpowiedzialności za placówki. / ShutterStock
Oszczędności, przyjazna dla pacjentów organizacja, lepszy dostęp do specjalistów i diagnostycznego sprzętu. To główne argumenty zwolenników łączenia szpitali i przychodni. Niektóre samorządy wojewódzkie, które już przeszły ten proces zachwalają pomysł, radzą iść w ich ślady. Ale są też wątpliwości. Może lepiej, zamiast łączyć i pozostawiać w rękach samorządu, przekształcić placówki w spółki? Wprawdzie dostępność do lekarzy i badań się zwiększy, ale czy łączone placówki są technicznie do tego przygotowane, czy nie przepadnie gdzieś np. informacja o leczeniu pacjenta. Sceptycy zastanawiają się też, czy nie ważniejsze od fuzji, (której przygotowanie i proces przekształceń jest dosyć czasochłonny), jest skupienie się na lobbowaniu za przyjęciem nowej koncepcji wyceny świadczeń medycznych. Zwłaszcza że w tle połączeń są opory ze strony pracowników, a niekiedy też mieszkańców. Sprawa jest otwarta. Mimo to kolejne samorządy decydują się na konsolidację placówek. Opracowała Monika Górecka-Czuryłło.

Zaloguj się

  Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej