Resort zdrowia zwiększa tegoroczny limit przyjęć na kierunek lekarski – 75 miejsc otworzy Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

Po nowelizacji rozporządzenia z 4 sierpnia 2022 r. w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym (Dz.U. poz. 1655), w roku akademickim 2022/2023 będzie 9481 miejsc na kierunku lekarskim, a na lekarsko-dentystycznym – 1334.
Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych uzyskała pozwolenie na utworzenie studiów lekarskich decyzją ministra edukacji i nauki z 5 sierpnia br., a więc już po wydaniu rozporządzenia w sprawie tegorocznych limitów. Stąd konieczność znowelizowania go. Dzięki temu uczelnia będzie mogła przeprowadzić rekrutację na ten kierunek jeszcze w tym roku akademickim.
– Mając na uwadze systematyczny rozwój kadr medycznych, w szczególności z punktu widzenia epidemiologicznego kraju, minister zdrowia uznał za zasadne włączenie Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w proces kształcenia lekarzy w trybie pilnym – tak autorzy projektu tłumaczą ekspresowe tempo prac. Nowela ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu, a na konsultacje projektu przewidziano jedynie trzy dni (wczoraj minął ostateczny termin na zgłaszanie uwag). A można się spodziewać do niego zastrzeżeń, choćby dlatego, że na początku września Naczelna Rada Lekarska pisała w tej sprawie do MEiN, zaniepokojona doniesieniami, że wspomniana uczelnia nie jest odpowiednio przygotowania do kształcenia przyszłych lekarzy.
Przypomnijmy, otwieranie kierunków lekarskich ułatwiła uchwalona pod koniec zeszłego roku nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2232). Poluzowanie wymogów wzbudziło jednak wiele kontrowersji, obawiano się m.in. o zaplecze kliniczne i wykwalifikowaną kadrę. Jednocześnie wprowadzono kredyty o preferencyjnym oprocentowaniu dla studiujących odpłatnie. Przepisy przewidują możliwość całkowitego ich umorzenia, o ile lekarz przepracuje w publicznej ochronie zdrowia 10 lat w ciągu 12 lat od skończenia studiów i uzyska w tym czasie tytuł specjalisty w dziedzinie priorytetowej. W lipcu Ministerstwo Zdrowia we współpracy z BGK uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Rządzący liczą, że zwiększy to zainteresowanie płatnymi studiami. A uczelnie, np. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych na swojej stronie, wskazują fundusz jako jedną z możliwości sfinansowania kształcenia.
Przyszłych lekarzy kształci obecnie 26 szkół, w tym 17 nadzorowanych przez resort nauki. Cztery jednostki otrzymały pozwolenia na uruchomienie kierunków lekarskich w tym roku, a jedno postępowanie nadal jest w toku. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt po konsultacjach