Pojawiły się nowe wyceny świadczeń i projekt przepisów regulujących rozliczenia z lecznicami według nowych zasad. W placówkach trwa przeliczanie, na ile pieniędzy mogą liczyć.

Ma to związek z ustawą z 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1352), która weszła w życie 1 lipca br., a wraz z nią – obowiązek wypłaty pensji uwzględniającej podwyżki.
Późnym wieczorem 13 lipca pojawiły się wyczekiwane wyceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, na podstawie których pieniądze na sfinansowanie wzrostu płac mają być przekazywane do lecznic. Zgodnie z wersją rekomendacji zaakceptowaną przez Ministerstwo Zdrowia konkretne świadczenia zanotują różny poziom wzrostu wycen – od kilku do niecałych 28 proc.
Do konsultacji społecznych skierowano również projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który ma skorygować mechanizm obniżania współczynników korygujących i dostosować system do ustawy o najniższych wynagrodzeniach oraz rekomendacji AOTMiT. To właśnie za ich pomocą do tej pory przekazywane były pieniądze na wzrost płac.
Czy to oznacza koniec zamieszania z podwyżkami (o którym pisaliśmy w DGP nr 135/2022, „Szpitale wypłacą podwyżki pieniędzmi… z pożyczek”)? Jeszcze nie. Na razie kierownicy placówek szybko kalkulują, ile dodatkowych środków zostanie im przekazanych. Porozumienie Zielonogórskie (PZ) już informuje, że przewidziany dla podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wzrost w wysokości 6,26 proc. spowoduje lukę w budżetach w wysokości prawie 20 proc. – Aby móc dostosować się do wzrostu wynagrodzeń personelu poradni, należałoby zwiększyć kontrakty o co najmniej 24 proc.– czytamy w komunikacie PZ. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt skierowany do konsultacji