Zdecydowały się na to Wielka Brytania i Belgia. Niemcy zapowiedziały wczoraj podobny krok. Rządy gromadzą zapasy szczepionek przeciw ospie prawdziwej, która mogłaby chronić również przed małpią.

Izolacja w Belgii wynosi 21 dni. Niemcy mówią o podobnym okresie, aby powstrzymać ewentualną epidemię. Na razie w obu tych krajach odnotowano pojedyncze przypadki zachorowań. Z kolei w Wielkiej Brytanii jest ich już prawie 60 (tylko w poniedziałek brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego poinformowała, że wykryła 36 przypadków). Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 21 maja na całym świecie odnotowano prawie 100 zachorowań. W Unii Europejskiej małpia ospa (MPX) wystąpiła w dziewięciu państwach członkowskich (w Austrii, Belgii, we Francji, w Niemczech, we Włoszech, w Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Holandii).
W Polsce na razie nie wykryto żadnego przypadku. – Sytuacja związana z pojawianiem się nowych zagrożeń epidemicznych jest stale monitorowana. Uspokajam: nie ma na dziś zagrożenia szerszym rozprzestrzenianiem się małpiej ospy – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przedstawiciele resortu pod koniec ubiegłego tygodnia wzięli udział w spotkaniu Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA).
Państwa gromadzą szczepionki przeciw ospie prawdziwej (nie mylić z wietrzną), np. Niemcy zamówiły 40 tys.
Ospa małpia jest wirusem, który zwykle powoduje gorączkę i charakterystyczne zmiany skórne, podobne do ospy wietrznej. Większość przypadków jest łagodna, a choroba zwykle ustępuje bez leczenia w ciągu dwóch do czterech tygodni. Na razie też nie odnotowano zgonów. Najczęstszą drogą przenoszenia wirusa jest kontakt skóra do skóry z osobą zakażoną lub wymiana płynów ustrojowych. Wirus może się również rozprzestrzeniać drogą kropelkową przez drogi oddechowe.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wskazuje w swojej analizie ryzyka, że ospa małpia nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Odnotowano natomiast przypadki zachorowań wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM), zaś „charakter występujących zmian w niektórych przypadkach sugeruje, że transmisja nastąpiła podczas stosunku płciowego”. Ponadto na podstawie oceny epidemiologicznej ECDC uznała za wysokie prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się MPX u osób mających wielu partnerów seksualnych.
Na ciężki przebieg choroby narażone są niektóre grupy populacji – małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby o obniżonej odporności. Jednak prawdopodobieństwo wystąpienia przypadków z ciężką zachorowalnością trudno jest na razie dokładnie oszacować. ECDC ocenia ryzyko jako umiarkowane dla osób mających wielu partnerów seksualnych i niskie dla szerszej populacji.
ECDC zaleciła państwom, by zaktualizowały swoje mechanizmy ustalania kontaktów zakaźnych i zdolności diagnostyczne oraz by dokonały przeglądu dostępności szczepionek przeciwko ospie prawdziwej, leków przeciwwirusowych i środków ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia. „Nadal istnieje kilka niewiadomych dotyczących tej epidemii. ECDC będzie ściśle monitorować rozwój sytuacji i aktualizować ocenę ryzyka w miarę udostępniania nowych danych i informacji” – pisze Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. ©℗