W tym stanie pakiet onkologiczny nie pomoże chorym na raka. Jedynie zaszkodzi innym pacjentom- mówił w radiowej Jedynce prezes Naczelnej Rady Lekarskiej doktor Maciej Hamankiewicz. Jego zdaniem, nie ma szans na to, by pakiet onkologiczny i kolejkowy wpłynął na poprawę sytuacji chorych.

Dr Maciej Hamankiewicz jest zdania, że pakiet zaszkodzi tym wszystkim, którzy cierpią nie tylko z powodu nowotworu, ponieważ faworyzuje on określone grupy chorych. "Przyjęty przez rząd pakiet kolejkowy w tym kształcie zupełnie destabilizuje system"- dodaje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Pakiet onkologiczny ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym.

Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do wizyt u specjalistów bez skierowania i szybkiej diagnostyki. Od momentu, gdy pacjent zostanie wpisany na listę oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni w 2015 roku, 8 tygodni w 2016 roku.