1 stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać pakiet onkologiczny. Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pytania, które nurtują ekspertów i pacjentów.
Bartosz Arłukowicz minister zdrowia / Dziennik Gazeta Prawna
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej pacjent ma mieć wykonane badania w określonym czasie. Od którego momentu zacznie się liczenie tego terminu?
Szybka diagnostyka onkologiczna rozpocznie się w momencie zapisania się pacjenta na listę osób oczekujących na konsultację lekarską w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W 2015 r. będzie wynosił 9 tygodni. W 2016 r. – 8 tygodni. A docelowo, od roku 2017 – 7 tygodni.
Kiedy pacjent dostanie kartę onkologiczną? Czy na pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego, czy dopiero po wykonaniu wstępnych badań, z których wynika, że istnieje podejrzenie nowotworu?
O tym zdecyduje lekarz. Pacjent powinien otrzymać kartę w momencie, gdy stan jego zdrowia powoduje, że lekarz POZ podejrzewa u niego nowotwór złośliwy i decyduje o skierowaniu go z tego właśnie powodu do specjalisty (czyli do onkologa lub innego lekarza– w zależności od umiejscowienia nowotworu).
W którym momencie upłynie termin 9, 8 lub 7 tygodni, o którym mowa w rozporządzeniu o ambulatoryjnej opiece specjalistycznej – w chwili potwierdzenia diagnozy przez onkologa czy w momencie, kiedy pacjent zostanie wpisany do specjalnej kolejki onkologicznej?
Proces diagnostyczny, którego przeprowadzenie może trwać w 2015 r. do 9 tygodni, kończy się w momencie otrzymania wyników pogłębionej diagnostyki.
Kto tę kolejkę ma prowadzić? Lekarz rodziny, onkolog czy szpital?
Listy oczekujących prowadzą świadczeniodawcy – AOS w zakresie diagnostyki, szpital w zakresie leczenia.
Kto i kiedy wpisze pacjenta do tej kolejki – onkolog czy szpital?
Do kolejki wpisuje świadczeniodawca w momencie zgłoszenia się pacjenta z kartą.
Ile więc łącznie będzie trwała szybka ścieżka leczenia od momentu uzyskania karty pacjenta onkologicznego do faktycznego rozpoczęcia leczenia?
To błędnie zadane pytanie. Od momentu założenia – wydania pacjentowi karty do momentu zakończenia pogłębionej diagnostyki może w 2015 r. upłynąć maksymalnie 9 tygodni.
Założenia zostaną zrealizowane
Pakiet onkologiczny zapewni bezlimitową szybką ścieżkę leczenia. Dla pacjentów oznacza to dostęp do kuracji już po 9 tygodniach od momentu uzyskania karty onkologicznej. Nieprawdą jest więc twierdzenie o wycofywaniu się resortu z takiego trybu leczenia. Nie ma również planów, żeby rezygnować z przydzielania pacjentom karty onkologicznej. Ona stanowi podstawę włączenia chorego do szybkiej ścieżki diagnozowania. Zapewniam, że pakiet rusza w styczniu 2015 roku.