Na dziś nie planujemy zmiany obostrzeń w tym tygodniu - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dotychczasowe uregulowania dotyczące sylwestra są aktualne.

Rzecznik MZ był pytany, czy już nic nie zmieni się, jeśli chodzi o przepisy dotyczące imprez sylwestrowych.

"Na dzień dzisiejszy widzimy, że mimo rosnącego zakażenia wariantem omikron (potwierdzono w Polsce 25 przypadków - PAP), po świętach liczby zakażonych nie zaczynają dynamicznie rosnąć. Więc na dziś, podkreślam na dziś, nie planujemy wprowadzenia obostrzeń w tym tygodniu" – powiedział Andrusiewicz.

Dopytywany, czy na Sylwestra nic się już nie zmieni, rzecznik MZ odparł, że "na dziś, nie ma takiego planu".

Obowiązujące od 15 grudnia rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziło m.in. ograniczenia limitu osób - z 50 do 30 proc. - w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. Zapisano w nim także zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.

Rozporządzenie to zostało jednak szybko znowelizowane - na Sylwestra kluby i dyskoteki mogą otwarte. W pomieszczeniu przebywać może jednocześnie nie więcej niż 100 osób.

MZ przekazało we wtorek, że badania potwierdziły 9843 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 549 osób z COVID-19. Od początku pandemii wykryto 4 064 715 przypadków; zmarło 94 914 chorych z COVID-19. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz- Dyl