Kraska w TVP1 ocenił, że przed nami coraz wyraźniej rysuje się piąta fala koronawirusa. "Fala, która będzie wywołana przez nowy wariant koronawirusa, wariant omikron, który w tej chwili już praktycznie w całej Europie Zachodniej powoduje bardzo dużą liczbę nowych przypadków zachorowań" - podkreślił.

Wiceminister zdrowia poinformował, że w Polsce potwierdzono już 25 przypadków zakażenia tym wariantem. "Te dodatkowe przypadki wariantów omikronu są potwierdzone z województwa pomorskiego i mazowieckiego" - zaznaczył.

"To się może wydawać, że to jest nie dużo, ale jeżeli bierzemy pod uwagę zakaźność tego wirusa, będzie to niestety kolejny problem, jeśli chodzi o wzrost zakażeń w naszym kraju" - podkreślił Kraska.

Reklama

Wiceszef MZ zauważył, że w kwestii tego wariantu wielu ekspertów rozmija się ze sobą. "Pierwotne informacje były, że to wariant, który jest od dwu- do pięciokrotnie bardziej zakaźny niż poprzedni. Wczorajsza informacja, że to jest ok. 30 proc" - powiedział.

Jego zdaniem najważniejsza informacja dotyczy tego, jakie skutki kliniczne powoduje nowa mutacja. "Tutaj też nie mamy jednoznacznych informacji. Niektórzy eksperci mówią, że ten przebieg jest podobny jak w przypadku wariantu delta, co - zważając na to, że będzie bardziej zakaźny - może spowodować jednak dużą liczbę osób, które muszą być hospitalizowane" - wyjaśnił wiceminister zdrowia.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska