"Liczy się każda godzina i każda dawka. Ponad 75 proc. dorosłej populacji UE jest obecnie w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19. Pełne szczepienie chroni przed infekcją, hospitalizacją i pozostaje naszą najlepszą ochroną przed wirusem i jego wariantami" - podała Komisja.

Europejska Agencja Leków (EMA) przypomniała we wtorek, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich UE.

"Niektóre kraje UE rozpoczęły już podawanie dawek przypominających. Realizacja kampanii szczepień w Unii Europejskiej pozostaje prerogatywą organów zdrowia publicznego kierujących kampaniami szczepień w każdym państwie członkowskim" - oświadczyła EMA.

Reklama

"Dawka przypominająca preparatu firmy BioNTech/Pfizer jest bezpieczna i skuteczna, ponieważ dane wskazują na wzrost poziomu przeciwciał po podaniu takiej dawki około 6 miesięcy po drugiej dawce u osób w wieku od 18 do 55 lat. Obecnie nie możemy zaprezentować wiążących zaleceń dotyczących tego, kiedy i u kogo należy wdrożyć dawki przypominające" - dodała EMA.