statystyki

Rządowe in vitro pełne niedoróbek: Rodzice wybiorą kolor oczu i kształt nosa dziecka

autor: Klara Klinger23.09.2014, 07:15; Aktualizacja: 23.09.2014, 09:01
80 euro za dawkę nasienia, 800 euro za komórkę jajową to europejskie ceny

80 euro za dawkę nasienia, 800 euro za komórkę jajową to europejskie cenyźródło: ShutterStock

Projekt przepisów regulujących leczenie niepłodności znalazł się pod lupą ekspertów. Wytykają błędy i apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmiany. Jeśli wejdzie w życie, będzie można wybierać cechy potomka.

Na razie wspomniany projekt – w opinii specjalistów – zawiera zdecydowanie więcej kontrowersyjnych pomysłów niż plusów. Ich zdaniem należy niezwłocznie wprowadzić do niego wiele zmian:

Dziecko na życzenie. Jeżeli resort zdrowia nie zmieni przepisów, przyszli rodzice mogliby wybierać m.in. kolor oczu, długość rzęs czy kształt nosa dziecka. Choć nie jest to intencją autorów ustawy, to nieumiejętnie sformułowane zapisy zostawiają taką lukę.

Kontrowersje wokół anonimowości dawcy. Do tej pory dawcą materiału genetycznego mogła zostać osoba, którą dopuściła klinika zgodnie z jej wewnętrznymi regulacjami. Teraz dawca ma być niejawny, co oznacza, że już nie będzie można realizować dawstwa rodzinnego. Osoba ubiegająca się o potomstwo nie będzie mogła wskazać dawcy (np. ze swojej rodziny). Część ekspertów uważa, że to błąd.

Sposób przechowywania zarodków. Ministerstwo chce wprowadzić absolutny zakaz handlu zarodkami i ich niszczenia. Do tej pory zdarzało się, że nawet w internecie można było je kupić, a ich utylizacja nie była karalna. Teraz będzie. Sęk w tym, że jak przekonuje Sławomir Sobkiewicz, przewodniczący Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu, ominięto kwestie płatności. Nie wiadomo, kto ma finansować utrzymywanie zarodków: państwo, klinika czy rodzic? Trzeba to doprecyzować.

Sposób nadawania statusu kliniki leczenia niepłodności. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wymogi są nieprecyzyjne, co może prowadzić do nadużyć. Z drugiej strony projekt ogranicza działalność już istniejących placówek: mogą nie dostać pozwolenia na działalność. Konieczne jest stworzenie czytelnych kryteriów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane