Moderna twierdzi, że planuje złożyć wniosek o zezwolenie na stosowanie szczepionki w tej grupie wiekowej "na początku czerwca" do "organów regulacyjnych na całym świecie".

"Jesteśmy szczęśliwi, że (szczepionka) okazała się bardzo skuteczna w zapobieganiu Covid-19 u nastolatków" - oświadczył szef Moderny Stephane Bancel. "Zamierzamy przedłożyć te wyniki FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) i organom regulacyjnym na całym świecie na początku czerwca i poprosić o zezwolenie na jej stosowanie w tej grupie wiekowej" - dodał.

W badaniach klinicznych Moderny wzięło udział ponad 3700 uczestników w wieku od 12 do 17 lat w Stanach Zjednoczonych, z których dwie trzecie otrzymało szczepionkę, a jedna trzecia dostała placebo. "Po dwóch dawkach nie zaobserwowano żadnego przypadku Covid-19 w grupie szczepionej (...) w porównaniu z czterema przypadkami w grupie placebo, co skutkuje 100-procentową skutecznością szczepionki 14 dni po drugiej dawce" - napisała firma w oświadczeniu.

Reklama

Sprecyzowano, że pierwsza dawka Moderny daje skuteczność u nastolatków na poziomie 93 procent.

Moderna zaznacza, że szczepionka jest "ogólnie dobrze tolerowana" i "jak dotąd nie wywołała żadnych obaw o jej bezpieczeństwo". Firma podkreśla, że obserwowane działania niepożądane były takie same jak u dorosłych (ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze itp.).

Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, rozpoczęły już szczepienia ludzi młodych w wieku 12 - 17 lat szczepionką Pfizer/BioNTech.