Podczas majówki uruchomimy mobilne punkty szczepień w każdym mieście wojewódzkim; do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson&Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin - oświadczył szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk zamieścił tę informację na swoim koncie na Twitterze dołączając wcześniejsze posty zamieszczone na koncie kancelarii premiera.

"Posiadasz aktywne e-skierowanie? Od 1 do 3 maja w każdym województwie będziesz mógł się zaszczepić przeciwko COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji!" - podała KPRM.

W kolejnym wpisie podano, że szczepienie zostanie wykonane przez profesjonalny personel medyczny. "Otrzymasz szczepionkę J&J, która jest jednodawkowa. Bez wcześniejszej rejestracji" - napisano.

Podczas wcześniejszej konferencji prasowej Dworczyk poinformował, że w ramach programu promocji szczepień w miastach wojewódzkich w majówkę pojawią się mobilne punkty informacyjne i szczepieniowe.

Jak dodał, "te punkty będą zorganizowane w każdym mieście wojewódzkim". "Będzie tam można przyjść ze spaceru, bez umówienia się" - zapowiedział.

Szef KPRM poinformował, że "będzie to szczepionka firmy Johnson&Johnson, czyli jednodawkowa".

Zapowiedział, że później mobilne punkty informacyjne i szczepieniowe "ruszą do powiatów, w których jest mniej punktów szczepień". Jak zaznaczył, "będą wykorzystywane do wzmocnienia, zagęszczenia sieci punktów szczepień, po to, żeby łatwiej i szybciej Polacy mogli się szczepić".

"Idąc w duchu przyspieszenie i organizowania nowych form szczepień, ułatwiania szczepień Polakom - 1 maja w formie pilotażu ruszają szczepienia wykonywane przez ratowników medycznych i pielęgniarki" - powiedział Dworczyk.

Rząd zapowiadał, że do 9 maja każdy, kto skończył 18 lat, otrzyma e-skierowanie.

Namioty lub kontenery do szczepień w dniach od 1 do 3 maja znajdą się w następujących lokalizacjach:

  • Dolnośląskie – plac przed Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 1
  • Kujawsko-pomorskie – plac przy Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, Aleja Solidarności 1-3
  • Lubelskie – Plac Zamkowy w Lublinie
  • Lubuskie – Park Górczyński w Gorzowie Wielkopolskim
  • Łódzkie – Park im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (potocznie Park na Zdrowiu), Al. Unii, Srebrzyńska, Krakowska, Krzemieniecka, Konstantynowska
  • Mazowieckie – przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, pl. Bankowy 3/5
  • Małopolskie – Rynek Główny w Krakowie
  • Opolskie – przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, ul. Piastowska 14
  • Podkarpackie – parking przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie, Grunwaldzka 15
  • Podlaskie – plac przed Pałacem Branickich w Białymstoku, ul. Jana Kilińskiego 1
  • Pomorskie – Skwer Kościuszki w Gdyni (taką lokalizację podaje rząd; Pomorski Urząd Wojewódzki wskazuje inny adres: ul. Zawiszy Czarnego 1 /parking przy Teatrze Muzycznym, Muzeum Miasta Gdyni i Klubie Marynarki Wojennej “Riwiera”/)
  • Śląskie – Park Śląski w Chorzowie, aleja Różana 2
  • Świętokrzyskie – teren przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, ul. Al. IX Wieków Kielc 3
  • Warmińsko-Mazurskie – przed Warmińsko-Mazurskim Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie, ul. Piłsudskiego 7/9
  • Wielkopolskie – teren przy jeziorze Malta, dojazd od ulicy Krańcowej
  • Zachodniopomorskie – przed Szpitalem Wojskowym z Przychodnią - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szczecinie, ul. Piotra Skargi 9-1

Godziny szczepień podają na swoich stronach internetowych urzędy wojewódzkie.

"Jest szansa na to, aby przez te trzy dni wyszczepić 2,5 tys. osób. Jeżeli będzie więcej chętnych osób, będziemy je zapraszać po powszechnych i populacyjnych punktów szczepień" – powiedział na konferencji prasowej w piątek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Na dziedzińcu miejskiego ratusza, w którym ma również swoją siedzibę wojewoda mazowiecki stanął kontenerowy punkt szczepień. Kolejna dwa zostały zorganizowane w budynku urzędu wojewódzkiego.

Personel medyczny jest przygotowany na obsługę ponad 800 pacjentów dziennie. Początek szczepień zaplanowano na sobotę o godzinie 10. Potrwa do godziny 18. Pacjenci otrzymają jednodawkową szczepionkę firmy Johnson & Johnson i kod QR potwierdzający szczepienie.

Radziwiłł podkreślił, że akcja ma charakter promocyjny i zachęcił warszawiaków do skorzystania z okazji.

"Szczepienia są dobrą odpowiedzią na wszystkie problemy związane z epidemią, zarówno te zdrowotne, czyli zagrożenie zdrowia i życia obywateli, jak i gospodarcze. Niewątpliwie, jeżeli zaszczepimy się w większej liczbie, to uda się zdusić szybko pandemię. To jest jedyna droga, żeby jak najszybciej powrócić do normalności" - powiedział.

Według harmonogramu 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat oraz starsze. Natomiast 3 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze. Ponadto w majówkę zaszczepić się będą mogły również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.