Od 26 kwietnia w 11 województwach poluzowane zostaną obostrzenia związane z koronawirusem. Będą mogły działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 będą uczyć się w modelu hybrydowym.

- Chcieliśmy wyodrębnić te województwa, w których sytuacja jest najtrudniejsza, natomiast w pozostałych wprowadzić pewne poluzowania - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i łódzkim - utrzymane zostaną dotychczasowe obostrzenia. Uzasadnienie: średnia dzienna liczba zachorowań jest tam za wysoka.

Decyzja zapadła w środę na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Nowy reżim sanitarny będzie obowiązywał od 26 kwietnia.

W pozostałych 11 województwach szykują się poluzowania. Po pierwsze, w klasach 1-3 wprowadzona zostanie nauka hybrydowa. Po drugie, działać może branża beauty, czyli zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Tego typu miejsca będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym.

Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone.

Już wcześniej przedstawiciele rządu deklarowali, że nie otworzą hoteli na majówkę – w zakresie noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie.

Niedzielski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi informacje o dalszych krokach na maj. Decyzje mają dotyczyć m.in. hoteli i lokali gastronomicznych. Dodał, że jednym z priorytetów ma być przywrócenie możliwości uprawniania sportu na obiektach. - Po weekendzie majowym najprawdopodobniej otworzymy instytucje kultury - mówił też minister zdrowia.

Z wypowiedzi Niedzielskiego wynika, że dyskutowane będzie również zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, natomiast on sam nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. - Na dziś zniesienie obowiązku maseczek na świeżym powietrzu z mojego punktu widzenia jest ryzykiem nieakceptowalnym - mówił.