Omówiony przez portal NOS raport WWF „Wpływ konsumpcji w UE na przyrodę” wskazuje na to, iż Niemcy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Belgia i Polska są w 80% współodpowiedzialne za wylesianie spowodowane importem surowców z krajów UE.

Dodatkowo Holandia zajmuje pierwsze miejsce wśród europejskich krajów odpowiadających za wylesianie obszarów tropikalnych. Podczas gdy przeciętny Europejczyk odpowiada za około 5 metrów kwadratowych wylesiania w okresie badawczym 2005–2017, to Holendrzy odpowiadają aż za 18m2, wynika z raportu organizacji.

Unia Europejska jest odpowiedzialna za niszczenie 5 milionów hektarów lasów tropikalnych rocznie z powodu importu surowców. Chodzi przede wszystkim o soję. Aby ją uprawiać wycina się dżunglę, wskazuje WWF.

Ponad osiemdziesiąt procent soi wysyłanej do Europy jest przeznaczone na paszę, ta z kolei jest potrzebna holenderskiemu przemysłowi mięsnemu.

„To wyjaśnia tak duży wpływ Holandii na wylesianie tropików” mówi Sandra Mulder, cytowana przez NOS ekspert WWF ds. surowców.