Krew potrzebna od zaraz - apeluje gość radiowej Jedynki dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. Dr Wojewoda tłumaczy, że w okresie wakacyjnym jest mniej krwiodawców niż w ciągu roku - wynika to z faktu, że mieszkańcy stolicy wyjeżdżają z miasta na urlopy.

Jak tłumaczy przedstawicielka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie zapasów krwi nie można gromadzić przed wakacjami, ponieważ ten płyn ustrojowy może być przechowywany jedynie przez czterdzieści dwa dni.

Obecnie na Mazowszu brakuje wszystkich grup krwi - na początku zaczęło brakować grup minusowych, których jest zdecydowanie mniej. Obecnie za mało jest krwi o grupy A, B i 0. Najwięcej natomiast jest grupy AB, która stosunkowo rzadko występuje na Mazowszu.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kg. Warunkiem niezbędnym, aby zostać dawcą, jest dobry stan zdrowia. Jak podkreśliła dr Wojewoda, osoby z chorobami przewlekłymi oraz te, które przebywały w krajach z dużą zachorowalnością na AIDS, nie mogą być dawcami.