W czwartek Dworczyk zapowiedział, że od przyszłego tygodnia będzie powoli zmniejszany "bufor" szczepionek odkładanych w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych, z przeznaczeniem na drugą dawkę szczepionki.

Podczas piątkowej konferencji prasowej został zapytany, jak zmniejszanie liczby dawek w magazynach wpłynie "na zwiększenie dostępności w punktach szczepień, czyli kiedy trafi tam więcej niż 30 dawek tygodniowo". Odpowiadając, przywołał harmonogram szczepień, który w formie tabeli został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimy się. "Mamy bardzo precyzyjnie rozpisane kiedy, ile dawek zgodnie z deklaracjami producenta, przylatuje do Polski, kiedy i ile planujemy tych dawek wykorzystać" - zaznaczył.

"Co do zasady, przyjmujemy system dosyć konserwatywny, gdzie blisko połowa dawek zostaje w magazynie w zamrażarkach, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta. Chcemy mieć gwarancję, że pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę, będzie mógł otrzymać drugą dawkę" - podkreślił.

Dworczyk uzasadniał, że można sobie "wyobrazić problemy logistyczne, problemy technologiczne producentów, którzy nagle powiedzą: no niestety nie możemy dostarczyć szczepionek, albo nie możemy pełnej puli zadeklarowanej szczepionek dostarczyć". "I w tym momencie część pacjentów, która otrzymała pierwszą dawkę, która - jak wiemy - daje około 50 proc. odporności, byłaby pozbawiona możliwości przyjęcia drugiej dawki. Stąd, kierując się właśnie tymi przesłankami związanymi z bezpieczeństwem, podjęliśmy taką decyzję" - powiedział szef KPRM.

Dodał, że szczegóły są dostępne na wspomnianej stronie internetowej, w tabeli przedstawiającej harmonogram dostaw szczepionek i szczepień.

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. W grupie 0 szczepieni są w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób z grupy I. W pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy - w piątek ruszyła rejestracja na szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia rozpocznie się rejstracja seniorów powyżej 70. roku życia - 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia dla wszystkich seniorów 70 plus.

W grupie I są też pensjonariusze domów pomocy społecznej (mają być szczepieni od 18 do 22 stycznia przez zespoły wyjazdowe), pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu oraz służby mundurowe i nauczyciele.