Minister zdrowia wraz z szefem KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień - Michałem Dworczykiem, przedstawi na poniedziałkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia informację dotyczącą realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero.

Reklama

Szef resortu zdrowia podkreślił, że trudno wyznaczyć jednoznaczny termin zakończenia szczepień wśród medyków. "Nie ma takiego punktu w czasie, kiedy będziemy mogli kategorycznie powiedzieć, że szczepienia medyków poza tą datą nie będą się odbywały, ponieważ napływają do nas informacje o bardzo różnych wyjątkach, wśród lekarzy są np. kobiety karmiące, które dopiero w perspektywie kilku miesięcy będą mogły sobie pozwolić na szczepienie, itd, itd." - powiedział.

Wskazał, że kumulacja szczepień - w przypadku pierwszej dawki - przypadnie prawdopodobnie na przełom stycznia i lutego. Zakłada, że do końca lutego większość chętnych medyków otrzyma już drugą dawkę szczepionki.

W Polsce 27 grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 szczepionką konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, rozprowadzaną w UE pod marką Comirnaty (podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni). W pierwszej kolejności, w tzw. grupie zero, szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.