"Przykro mi to mówić, ale wszyscy powinniśmy być bardzo zaniepokojeni (nowym szczepem). To naprawdę straszna wiadomość, jeśli chodzi o pandemię. Jeśli szczepionka jest najlepszą wiadomością, tak to jest najgorszą wiadomością, a my naprawdę, naprawdę musimy docisnąć luki, aby powstrzymać przedostawanie się tego szczepu w czasie, gdy będziemy szczepić tak wiele osób jak to możliwe" - mówił w rozmowie ze stacją Sky News profesor Andrew Hayward.

Wyjaśnił, że "trudno jest zawyżyć" wpływ nowego szczepu, który jest o 70 proc. bardziej zakaźny, przypominając, że liczba zgonów z powodu Covid-19 jest związana z tym, jak bardzo wirus jest zakaźny i jak wiele jest kontaktów społecznych. "Jeśli mamy zamiar zapobiec bardzo wielu zgonom, będziemy musieli jeszcze bardziej ograniczyć kontakty" - powiedział.

Wskazując, że drugi lockdown nie zdołał zmniejszyć liczby przypadków na niektórych obszarach, Hayward powiedział: "To pokazuje, że mimo iż mieliśmy stosunkowo silne środki, które wystarczyły do stłumienia poprzedniego wirusa, nie wystarczyły one do stłumienia tego".

Powiedział, że obszary o niższym poziomie zakażeń są prawdopodobnie trzy tygodnie za tymi o najwyższym poziomie, co oznacza, że wkrótce więcej miejsc może stanąć w obliczu ostrzejszych ograniczeń.

Tłumacząc, jak NERVTAG odkrył nowy szczep, Hayward powiedział, że istnieją dowody na to, że w wymazach pobieranych u ludzi zakażonych nowym szczepem VUI-202012/01 jest wyższy poziom wirusa.