Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) zyska dwa dodatkowe lata na opracowanie nowych programów kształcenia podyplomowego w obu profesjach.
Tak wynika z nowelizacji ustawy z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. nr 174, poz. 1039 z późn. zm.). Wczoraj przyjął ją Senat. Przepisy zobowiązywały CKPPiP do zrealizowania wspomnianego zadania w ciągu 2 lat. Termin ten mija 23 sierpnia 2013 r., a zmienionych programów wciąż nie ma. Nie przewidziano bowiem finansowania nowego obowiązku.
– W budżecie ministra zdrowia nie zostały zaplanowane żadne środki na ten cel, więc prace w ubiegłym roku nawet nie ruszyły – mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Na opłacenie prac grupy ekspertów, którzy mają przygotować nowe programy kształcenia, potrzeba ok. 2,6 mln zł.
– Problemem jest to, że nie ma żadnych gwarancji, że minister finansów przekaże jakieś pieniądze na ten cel – podkreślał Stanisław Gogacz, senator sprawozdawca (PiS).
Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia, poinformował, że jego resort wystąpił już do ministra finansów o przekazanie pierwszej transzy w wysokości 1 mln zł, ale nie uzyskał dotychczas żadnej odpowiedzi.
Senatorowie pytali ponadto o skutki niezakończenia na czas procesu legislacyjnego. Senat przyjął nowelizację bez poprawek, ale musi ją jeszcze podpisać prezydent. Ma ona wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Stanie się to prawdopodobnie po 23 sierpnia.
Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał jednak, że nie ma powodu do obaw o kontynuowanie szkolenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. – Nowelizacja miała spowodować opracowanie programów szczegółowych – tłumaczył Igor Radziewicz-Winnicki.
Nowe przepisy doprecyzowują, że do czasu ogłoszenia nowych podstaw programowych będą obowiązywały te stare.
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do podpisu prezydenta