Pani Krystyna zawsze dbała o zęby, leczyła je u prywatnej dentystki, tej samej od lat. Ostatnio jednak trochę chorowała, zęby się „sypnęły”. Niestety, znacząco spadły też jej dochody i nie stać jej teraz na prywatne leczenie, zwłaszcza kilku zębów na raz. – Tyle lat płaciłam składki, pójdę do NFZ! – pomyślała.
Podczas wizyty dentystka powiedziała, że białe plomby może wstawić do przednich zębów, do dalszych tylko metalowe (amalgamat), a na kanałowe leczenie „piątki” pani Krystyna nie ma co liczyć. Za pieniądze z NFZ można ją jedynie wyrwać! – Jak to możliwe? – irytuje się kobieta.
Możliwe. Mamy co prawda prawo do bezpłatnego leczenia próchnicy, jednak plomby chemoutwardzalne dentysta z NFZ założy tylko w przednich zębach (od jedynki do trójki). Pozostałe może wypełnić amalgamatem. Jeśli dostaniemy skierowanie, prześwietlimy co prawda zęby zgodnie ze zleceniem, ale NFZ zapłaci za darmowe leczenie endodontyczne (kanałowe) tylko dwunastu zębów z przodu (także od jedynki do trójki). Te dalsze możemy za darmo wyrwać lub leczyć odpłatnie. Prawo do kanałowego leczenia dalszych zębów mają jedynie kobiety w ciąży. Warto pamiętać, że znieczulenie miejscowe przysługuje nam zawsze, gdy poddajemy się zabiegom gwarantowanym przez NFZ. Nie musimy za nie dodatkowo płacić. Korzystając z usług gabinetu stomatologicznego w ramach kontraktu z NFZ, musimy jednak pamiętać, że to trochę droga bez powrotu: nie ma możliwości poprawienia standardu usługi za dopłatą. Nie da się zatem przeprowadzić całego procesu leczenia w ramach Funduszu, a dopłacić za lepszą plombę. Decydując się na bezpłatne leczenie, godzimy się na jego standard. A jeżeli zdecydujemy się na wypełnienie z innego materiału niż gwarantowany przez NFZ, musimy również za leczenie zapłacić według cennika usług komercyjnych. Do stomatologa, który ma kontrakt z NFZ, zapisujemy się bez skierowania i możemy wybrać dowolną placówkę w kraju. Jeśli zgłosimy się z bólem zęba, mamy prawo oczekiwać, że zostaniemy przyjęci jeśli nie od razu, to jeszcze tego samego dnia. Wszystkim przysługują badania kontrolne i usunięcie złogów nazębnych (tzw. kamienia) raz w roku.
Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2009 r. nr 140, poz. 1144 z późn. zm.).