Cudzoziemiec, który chce wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej w Polsce, musi sam sobie sfinansować roczne szkolenie w szpitalu.
Cudzoziemiec, który chce wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej w Polsce, musi sam sobie sfinansować roczne szkolenie w szpitalu.
Zgodnie z ustawą z 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. nr 174, poz. 1039), która obowiązuje od stycznia, obcokrajowcy, którzy ubiegają się o prawo wykonywania jednej z tych profesji w Polsce, muszą odbyć obowiązkowy roczny staż adaptacyjny. Bez jego zaliczenia nie będą mogli pracować w rodzimych szpitalach i przychodniach. Zasady, na jakich obcokrajowiec odbywa i ma zaliczane takie szkolenie, określa rozporządzenie ministra zdrowia z 24 sierpnia 2012 r. w sprawie stażu adaptacyjnego dla cudzoziemców ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej (Dz.U. poz. 1003). Wchodzi ono dzisiaj w życie.
Cudzoziemiec musi odbyć staż w szpitalu uprawnionym do szkolenia pielęgniarek i położnych pod okiem opiekuna posiadającego co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe. Zagraniczny kandydat do zawodu może odbyć go w formie wolontariatu lub na podstawie umowy o pracę, albo cywilnoprawnej zawartej z placówką. Słabością nowych przepisów jest to, że nie wskazują źródła finansowania stażu, w tym pokrycia ewentualnego wynagrodzenia opiekuna stażysty. Takiego obowiązku nie będzie mieć placówka, która przyjmie obcokrajowca na przeszkolenie.
– W praktyce oznacza to, że cudzoziemiec te koszty musi pokryć we własnym zakresie – mówi Joanna Walewander, sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 25 września 2012 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama