Politycy PiS zapowiedzieli, że pod koniec sierpnia przedstawią w Sejmie projekt ustawy zakładający likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia oraz propozycje ws. utworzenia sieci szpitali. Skrytykowali również plan NFZ na 2013 r.; ich zdaniem jest on skandaliczny.

Na środowym posiedzeniu sejmowa komisja zdrowia ma zaopiniować projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2013 rok.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) na briefingu w Sejmie ocenił, że plan NFZ jest "skandaliczny i w dalszym ciągu rząd nie ma najmniejszego pomysłu, co zaproponować polskim pacjentom i pracownikom ochrony zdrowia". "Czy ktoś z państwa słyszał o jakiejś strategii Ministerstwa Zdrowia, pana premiera Donalda Tuska, NFZ? Otóż nie" - stwierdził.

Wobec tego PiS ma przedstawić własne propozycje dotyczące ochrony zdrowia pod koniec sierpnia - zapowiedział b. minister zdrowia. "Proponujemy likwidację NFZ - jako struktury skrajnie zbiurokratyzowanej, kierującej się nie wiadomo jakimi przepisami - oraz (...) zbudowanie sieci szpitali" - powiedział.

Politycy ugrupowania skrytykowali plan NFZ na 2013 rok. Według Piechy jest on "przesłodzony, zafałszowany, próbuje się w nim przedstawić rzeczywistość lepiej niż jest i nie odpowiada na pytania i żadne wyzwania, przed którymi stoi polska ochrona zdrowia".

Piecha ocenił, że plan zakłada jedynie "symboliczny" wzrost środków na opiekę zdrowotną, nie odpowiada też na podstawowe pytania m.in. o kolejki do lekarzy. "Kolejki te same albo większe, wycena świadczeń ta sama albo niższa" - mówił polityk PiS.

Ponadto budżet NFZ na przyszły rok opiera się - zdaniem posła - "na księżycowych założeniach". "Założenie jest takie, że składka będzie bardzo dobrze wpływać i nic to, że w połowie roku okazało się, że miliard złotych wpłynęło składki mniej w tym roku niż zakładał plan. Zakłada też, że nic nie będzie w Polsce drożało, niski poziom inflacji na 2,7 proc. i że w Polsce zmniejszy się bezrobocie, a i płace pójdą w górę" - powiedział.

"Natomiast jaka jest rzeczywistość? Na przełomie tego roku zapadnie decyzja dotycząca komercjalizacji przymusowej polskich szpitali, czyli te szpitale, które się zadłużą, będą musiały z mocy prawa być przekształcone w spółki prawa handlowego, też zadłużone" - stwierdził.