Placówki zaczną stosować nowy tryb przyjęć 1 lipca. Wtedy wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kierowania do zakładów opiekuńczo-leczniczych (ZOL) oraz pielęgnacyjno-opiekuńczych (ZPO). Zostało podpisane przez ministra 26 czerwca. Czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przewiduje ono, że wniosek o przyjęcie do takiej placówki będzie mógł wypisać pacjentowi każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli działający na podstawie umowy z NFZ. Może to być jego lekarz rodzinny lub ten, który leczył go w szpitalu. Jego wzór znajduje się w załączniku do rozporządzenia.
Pacjent składa wniosek bezpośrednio do wybranego przez siebie zakładu. Dołącza do niego wywiad pielęgniarski oraz dokumenty potwierdzające wysokość jego dochodu. Tutaj odbywa się jego kwalifikacja do leczenia, bo chory musi mieć odpowiednie wskazania medyczne. Zakład ustali mu także wysokość opłaty, którą będzie ponosił za pobyt w ZPO lub ZOL.
– Procedura jest więc dla pacjenta uproszczona, bo nie przewiduje pośrednictwa organu założycielskiego, np. gminy lub starostwa – podkreśla Krzysztof Gac, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Brzesku.
Ostatecznie o przyjęciu pacjenta zdecyduje jednak dostępność wolnych miejsc. Jeżeli zakład ich nie posiada umieści go w kolejce.
Etap legislacyjny
Czeka na publikację w Dzienniku Ustaw