Polisy od zdarzeń medycznych, które szpitale wykupują od stycznia tego roku, nie będą obowiązkowe. Samorządy przekształcające placówki w spółki prawa handlowego zyskają dodatkowy rok na pomocy w spłacie części ich zobowiązań.
W środę rząd rozmawiał na temat długo wyczekiwanego przez dyrektorów szpitali, powiaty, gminy i marszałków projektu założeń do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Prace nad nimi mają być kontynuowane na kolejnym posiedzeniu. Dzięki projektowi doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące działania hospicjów. Ponadto resort zdrowia rezygnuje z wymogu posiadania przez szpitale dwóch różnych polis – OC i od zdarzeń medycznych. Placówki same zdecydują o wykupieniu tej ostatniej. Problem w tym, że tylko pojedyncze zakłady to zrobiły.
– Uczelni podlegają dwa szpitale. Żaden z nich nie posiada dodatkowej umowy ubezpieczeniowej – mówi prof. Małgorzata Tafil-Klawe, prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Podobnie jest w innych województwach.
– Żaden z 9 szpitali podległych marszałkowi nie podpisał dodatkowej umowy – mówi Łukasz Bielewski z gabinetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego
Natomiast z 13 szpitali podległych marszałkowi małopolskiemu tylko 4 kupiły takie polisy.
Naczelna Rada Lekarska (NRL), która popiera wprowadzenie fakultatywności posiadania dodatkowej polisy, krytycznie jednak ocenia rozwiązanie, zgodnie z którym na podmiocie leczniczym spoczywać będzie pełna odpowiedzialność z tytułu zdarzeń medycznych. Regulacja taka, jej zdaniem, prowadzić będzie do ich niewydolności finansowej. Dlatego proponuje powołanie publicznego funduszu, z którego finansowane byłyby ewentualne odszkodowania dla pacjentów.
Nowelizacja ustawy przewiduje również, że do końca grudnia 2014 roku, a nie 2013 roku, powiaty, gminy czy marszałkowie będą mogli składać wnioski o uzyskanie pomocy z publicznej kasy na pokrycie części zobowiązań przekształcanych szpitali. Dodatkowo dotacja będzie przyznawana na pokrycie kredytów zaciągniętych przez szpitale, a poręczonych przez samorządy.
1,4 mld zł przeznaczy budżet na pomoc dla samorządów na spłatę części zobowiązań szpitali
Etap legislacyjny
Przyjęte przez rząd 2 maja 2012 r.