Ministerstwo Zdrowia rezygnuje z wymogu posiadania przez szpitale dwóch różnych polis – OC i od zdarzeń medycznych. Szpitale same zdecydują o wykupieniu tej ostatniej.
Do końca grudnia 2014 roku, a nie 2013 roku, powiaty, gminy czy marszałkowie będą mogli składać wnioski o uzyskanie pomocy z publicznej kasy na pokrycie części ich zobowiązań – np. wobec ZUS czy fiskusa. Dotyczy to samorządów, które dopiero przymierzają się do zmiany formy prawnej podległych placówek medycznych oraz tych, które już tego dokonały. Dodatkowo dotacja będzie przyznawana na pokrycie kredytów zaciągniętych przez szpitale, a poręczonych przez samorządy. Takie zmiany resort zdrowia proponuje w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, które wczoraj trafiły do konsultacji.

1,4 mld zł przeznaczy budżet na pomoc dla samorządów na spłatę części zobowiązań szpitali

Ministerstwo Zdrowia liczy na to, że zmiany spowodują, iż więcej samorządów będzie decydować się na przekształcenia. Jak na razie wybrały one bowiem pozycję wyczekującą i nie mają sprecyzowanych planów. W województwie małopolskim do zmiany formy prawnej teoretycznie jest przygotowywanych 10 placówek podległych marszałkowi.
– Nie chcemy jednak robić tego w pośpiechu. Dajemy sobie czas do czerwca na przygotowanie planu – mówi Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Samorządy przyznają się, że nie są gotowe do przekształceń, a przede wszystkim do ewentualnej spłaty straty podległych im szpitali, jakie te zanotują na koniec tego roku. Dlatego eksperci pozytywnie oceniają pomysł resortu zdrowia.
– Wydłużenie okresu ubiegania się o dotację i rozszerzenie instrumentów, jakie mogą być z niej finansowane da większe pole manewru, powiatom czy marszałkom – mówi Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich.
To niejedyna zmiana proponowana przez resort. Ministerstwo Zdrowia rezygnuje również z wymogu posiadania przez szpitale dwóch różnych polis – OC i od zdarzeń medycznych. Szpitale same zdecydują o wykupieniu tej ostatniej. Od stycznia tego roku muszą posiadać dodatkową polisę, bo zaczęły obowiązywać nowe przepisy umożliwiające pacjentom dochodzenia swoich racji nie przed sądem, ale przed komisjami wojewódzkimi. Eksperci jednak krytycznie oceniają pomysł zawarty w projekcie założeń.
– Należy zróżnicować sumę gwarancyjną. Bo obecnie jest ona taka sama – 1,2 mln zł – niezależnie od wielkości szpitala – uważa Wiktor Masłowski z Federacji Związków Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej, ekspert BCC.
Projekt założeń ma w najbliższym czasie trafić na Radę Ministrów.
Etap legislacyjny
Projekt założeń