Polacy coraz chętniej decydują się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Korzysta z nich już około 0,5 mln osób.
Wzrost liczby polis wynika z utrudnień, jakie stają przed klientami publicznej opieki zdrowotnej, oraz z niezadowolenia z poziomu jej usług.
– Prywatne ubezpieczenie daje nam gwarancję opieki z podwyższonym standardem i znacznie ogranicza problem kolejek do specjalistów – mówi Dorota M. Fal, ekspert ubezpieczeń zdrowotnych i ochrony zdrowia w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Szybciej do specjalisty

Towarzystwo zgodnie z umową ubezpieczeniową dokładnie określa czas, w jakim zobowiązuje się zapewnić klientowi dostęp do usługi medycznej. – W przypadku wizyty u lekarza specjalisty jest to zwykle do kilku dni, jeśli jednak chodzi o zabieg lub operację, czas oczekiwania wynosi około miesiąca – mówi Fal.
Ubezpieczenie zdrowotne jest sposobem na zmniejszenie kosztów w razie poważniejszej choroby.
– Polisa zdrowotna to rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba płacić za każdą wizytę u lekarza – wyjaśnia Fal.
Na rynku ubezpieczeń zdrowotnych istnieje wiele wariantów polis. W zależności od zakresu ubezpieczenia, może gwarantować ubezpieczonym m.in. dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacji u lekarzy specjalistów, badań i testów diagnostycznych, zabiegów ambulatoryjnych, lekarskich wizyt domowych, a także leczenia szpitalnego. Zakres można poszerzyć o świadczenia szpitalne i rehabilitacyjne.
Wśród dostępnych na rynku rodzajów ubezpieczeń zdrowotnych można wyróżnić polisy ambulatoryjne i szpitalne. Pierwsze dotyczą możliwości korzystania z konsultacji u specjalistów, badań diagnostycznych i wybranych zabiegów ambulatoryjnych, niewymagających hospitalizacji. Liczba placówek medycznych, do której ubezpieczony ma dostęp, wynosi z zależności od ubezpieczyciela od kilkudziesięciu do kilkuset.
Ubezpieczenie szpitalne natomiast zapewnia łatwy i szybki dostęp do hospitalizacji w dobrych warunkach. W zależności od zakresu ubezpieczenia polisa może obejmować od ok. 70 do 250 procedur. – Na ogół dotyczą tych usług, do których są najdłuższe kolejki w systemie publicznym – mówi Fal. Ubezpieczenie to może obejmować organizację i pokrycie kosztów kilkudziesięciu rodzajów operacji i zabiegów, poprawę warunków związanych z wizytą w szpitalu czy możliwość ubezpieczenia poważnych schorzeń.

Koordynator pomoże

Ubezpieczony ma również możliwość np. wyboru lekarza prowadzącego. – Dodatkowo pacjent ma do dyspozycji osobistego opiekuna, który np. skoordynuje wszystkie sprawy związane z hospitalizacją – dodaje Fal.
Ubezpieczenia zdrowotne mają formę indywidualną oraz grupową. Są dostępne u ubezpieczycieli powszechnych, takich jak PZU czy Allianz, a także w firmach specjalistycznych, oferujących głównie lub wyłącznie tego rodzaju polisy. Do tej grupy należą m.in. Medica Polska, Signal Iduna, czy Medicover Ubezpieczenia.
Za indywidualne ubezpieczenie o podstawowym zakresie, obejmujące leczenie ambulatoryjne i szpitalne, zapłacić trzeba średnio ok. 200 zł miesięcznie. W przypadku ubezpieczenia oferowanego przez Medica Polska będzie to kwota ok. 165 zł. Za najszerszy pakiet usług w tym przypadku trzeba zapłacić ok. 545 zł.
PORADY
Pakiet dodawany do polisy zdrowotnej daje ochronę rodzinie ubezpieczonego
Czy ubezpieczenie zdrowotne obejmuje ochroną również członków mojej rodziny?
Większość ubezpieczycieli oferuje tzw. pakiety rodzinne, dołączane zarówno do polis indywidualnych, jak i grupowych (obejmujących np. pracowników firmy). Członkowie rodzin osób, które wykupią taki pakiet, mają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.
Przy zakupie polisy należy wziąć pod uwagę zakres ochrony
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na ubezpieczenie zdrowotne? O czym warto pamiętać?
Jednym z głównych czynników, który należy brać pod uwagę, jest zares ochrony, wpisany do polisy. Od niego w dużym stopniu zależy cena ubezpieczenia. Jednak niski koszt zawarcia polisy może oznaczać, że nie będzie ona spełniać naszych wymagań. Dlatego przez zakupem polisy trzeba przeanalizować przede wszystkim nasze potrzeby. Jesli na przykład wykupujemy ubezpieczenie z myślą o dziecku, warto się zastanowić nad wydaniem dodatkowych środków na opcję, dzieki której lekarz przyjdzie do naszego domu.
Zakres ochrony, gwarantowany polisą może się znacznie różnić nawet w przypadku produktów jednego towarzystwa.
Oczywiście, przy wyborze należy sprawdzić oferty co najmniej kilku towarzystw. To wszystko wymaga trochę czasu i wysiłku, ale może oszczędzić nam dodatkowych kosztów w sytuacji, kiedy będziemy musieli np. wykonać badania diagnostyczne.