Pakiet a zatrudnienie
Z całą pewnością
prawo do pakietu medycznego przyznaje pracodawca pracownikowi (lub innym ubezpieczonym, o czym wspomnę na koniec). Z całą pewnością prawo do pakietu medycznego przysługuje również w okresach niezdolności do pracy i najczęściej również w okresach wszelkich innych nieobecności, nawet nieusprawiedliwionej (chyba że umowa pakietowa lub regulamin wynagradzania to wykluczają, rodziłoby to jednak znaczne komplikacje natury technicznej).
Oznacza to, że pakiet medyczny jest świadczeniem związanym z zatrudnieniem, a nie z byciem objętym określonym tytułem ubezpieczenia społecznego. Gdyby było inaczej to
umowa pakietowa powinna określać, jakie tytuły ubezpieczeń są nią objęte. A tak nie jest. Nie można więc przyjmować, że pakiet medyczny przysługuje z tytułu urlopu wychowawczego. W efekcie nie można pakietu rozpatrywać jako przychodu z innego źródła niż ze stosunku pracy, bowiem przebywanie na urlopie wychowawczym nie wiąże się po stronie pracodawcy z żadnym obowiązkiem o charakterze pieniężnym czy też niepieniężnym.
Natomiast wszelkie obowiązki pieniężne czy też niepieniężne przypisane są do stosunku pracy i tylko z tego tytułu przysługują, nawet jeżeli pracownik jest na urlopie wychowawczym np. prawo do
świadczeń socjalnych, prawo do świadczeń z tytułu śmierci, u nauczycieli prawo do działu gruntu.
W okresie urlopu wychowawczego zawieszone są jedynie obowiązek świadczenia pracy i obowiązek wypłaty wynagrodzenia, co nie znaczy, że pracodawca nie może wypłacać jakichś świadczeń (z tytułu zatrudnienia) w okresie urlopu wychowawczego np. dać prawo do pakietu medycznego.
Podstawa wymiaru
Zgodnie z art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 1–3 i pkt 18a, czyli:
1) pracowników, z wyłączeniem prokuratorów;
2) osób wykonujących pracę nakładczą;
3) członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
zwanymi dalej członkami spółdzielni;
stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9 i 10, czyli:
● przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy;
● przychód z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych – przychody z tytułu pracy w spółdzielni i z tytułu wytwarzania na jej rzecz produktów rolnych.
Z całą pewnością, co potwierdziły wyroki NSA, pakiet medyczny jest przychodem pracownika, a więc stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, chyba że dany przychód jest zwolniony ze składek na podstawie rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).
W rozporządzeniu określono, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanych dalej składkami, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z zastrzeżeniem:
● art. 18 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887), oraz
● par. 2 pkt 6, 19,20, 24 i 26, z zastrzeżeniem par. 5 tegoż rozporządzenia.
Powyższe przepisy rozporządzenia zostały przytoczone po to, by płatnicy składek wiedzieli, kiedy pakiety medyczne byłyby zwolnione ze składek. Otóż wtedy, gdyby pracodawcy i płatnicy składek określeni w par. 5 rozporządzenia umieścili pakiety medyczne w ramach ww. grup składników zwolnionych ze składek (pod warunkiem że nie stałoby to w sprzeczności z istotą pakietu i grup składników zwolnionych ze składek).
Skoro pakiety medyczne nie mieszczą się w przychodach zwolnionych ze składek na podstawie przepisów i przysługują z tytułu zatrudnienia, to przychód stanowiący odpowiednik zindywidualizowanej wartości jednostkowej pakietu medycznego jest dla pracownika przychodem stanowiącym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, nawet w czasie urlopu wychowawczego. Przepisów dotyczących podatków i składek ZUS nie wolno interpretować inaczej niż poprzez wykładnię gramatyczną.
Przykładowo, jeżeli pracownik, zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, ma prawo do pakietu medycznego w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, to pakiet medyczny w części przypadającej na okres ww. niezdolności jest zwolniony od składek na mocy par. 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia. Przepis ten nie obejmuje jednak urlopu wychowawczego.
Sensacyjna teza
Reasumując należy również powiedzieć, że w takiej sytuacji nie zachodzi również zbieg tytułów ubezpieczenia (pracowniczego i z tytułu urlopu wychowawczego), ponieważ pracownik w okresie urlopu wychowawczego ma tytuł ubezpieczenia społecznego tylko jako osoba na nim przebywająca i nie ma pracowniczego tytułu ubezpieczeń, nawet jeżeli otrzymuje wynagrodzenia wynikające z zatrudnienia (np. w formie pakietu medycznego).
Zauważmy, że przepisy ustawy i ww. rozporządzenia nie używają pojęcia przychodu osiąganego z tytułu wykonywania pracy, tylko z tytułu zatrudnienia. Ma to istotne znaczenie w procesie interpretacji przepisów i świadczy o tym, że prawodawca nie wiąże przychodów ani z wykonywaniem pracy, ani z istnieniem jakiegoś tytułu ubezpieczeń, tylko z zatrudnieniem.
Wynika to stąd, że czym innym jest tytuł ubezpieczeń będący następstwem powstania i trwania określonych okoliczności wymienionych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, z którymi związane jest powstanie danego tytułu ubezpieczeń (np. urlopu wychowawczego, urlopu macierzyńskiego), a czym innym jest dyspozycja art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie wiąże składek z tytułem ubezpieczeń, lecz z zatrudnieniem.
Tak więc istnieją przychody, które nie są powiązane z istnieniem jakiegoś tytułu ubezpieczeń, ale stanowią podstawę wymiaru składek. Składki od takich przychodów można wykazać z kodem 3000.
Wartość pakietu medycznego w okresie zatrudnienia nie jest wliczana do podstawy wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa, bo prawo do niego przysługuje za okresy nieświadczenia pracy.
Po ustaniu zatrudnienia lub po rezygnacji pracownika z korzystania z pakietu medycznego w czasie zatrudnienia jego wartość powinna być wliczana do podstawy tych świadczeń, składnik ten bowiem nie przysługuje (nie jest wypłacany, udostępniany) po wystąpieniu tych okoliczności.
2 mln osób ma wykupione pakiety medyczne
2 mld zł to wartość wykupionych prywatnych abonamentów
60 zł średnia cena pracowniczego pakietu medycznego
Krzysztof Wiesław Żukowski, Kołobrzeg, ekspert w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych