Co ma zrobić pacjent, żeby nie płacić pełnej recepty

autor: Klara Klinger, Anna Gielewska29.12.2011, 08:17; Aktualizacja: 29.12.2011, 08:18

W wyniku kłótni lekarzy z Ministerstwem Zdrowia i buntu aptek najbardziej poszkodowani będą pacjenci. To im właśnie grozi, że w aptece będą musieli zapłacić za cały lek i nie uzyskają refundacji. Jednak – jak twierdzą eksperci – pacjent nie jest bezbronny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Ja(2011-12-29 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    "Bowiem lekarz, który nie wypisałby recepty na lek refundowany pacjentowi ubezpieczonemu, nie wywiązałby się tym samym z kontraktu zawartego z NFZ, za co również przewidziane są sankcje." - lekarz wypisze receptę na lek refundowany pacjentowi ubezpieczonemu po uprzednim zbadaniu ale decyzję o wysokości refundacji pozostawi NFZ - primo ; proszę spróbować dodzwonić się do rzecznika praw pacjenta i NFZ w 2012 roku - secundo ; sądzę , że pieczątka spowoduje, że zarówno rzecznik jak i nfz zapracują na swoje pensje - tertio ; proszę pomyśleć o stanie prawnym w opiece zdrowia jak Trybunał Konstytucyjny uzna niekonstytucyjność nowej ustawy - quarto

    Odpowiedz
  • ...........(2011-12-29 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny marketing lekarzy i zmowa lekarska w celu wyłudzenia kolejnej kasy (tym razem byc moze za wizyty) od pacjentow.

    Odpowiedz
  • ,,,,,,,,,,(2011-12-29 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno sie juz dawno w Polsce wprowadzic to co za granica.
    To znaczy cos takiego,ze pacjent ,ktory nie idzie do lekarza nabywa wiekszosc lekow na recepte w aptece za pelna odplatnoscia.

    Zeby miec refundacje trzeba isc do lekarza...

    Tak jest za granica.Znaczaca wiekszosc lekow na recepte jest do nabycia bez refunndacji u mgr farmacji w aptekach..Co jest nawet lepsze dla pacjentow gdyz lekarza rzadko znaja sie na farmakologii...

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2011-12-29 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Kto wymyślił e rencista czy emeryt udający się do lekarza powinien mieć ze sobą odcinek renty lub emerytury.Całkowita nieznajomość zagadnienia.Otóż osoby otrzy7mujący rentę cy emeryturę na konto bnkowe już od dawna nie otrzymują odcinków wypłacanego świadczenia.Czy w tej sytucji nalezy rozumieć że ZUS znów rozpocnie wydawanie odcinków.Czy wchodzą w życie przepisy zobowiązujące pracodawcę do wydawania druków RMUA co miesiąc. Byłby nielogiczna sytuacja że pracownik gdy zachoruje najpierw m,usi udać się do pracodawcy po druk a następnie z drukiem do lekarza. Bałagan, bałagan i jeszcze raz bałagan.

    Odpowiedz
  • emerytka(2011-12-29 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytom jako dowód ubezpieczenia powinna wystarczyć legitymacja emeryta, a okazywanie odcinka emerytury czy ksero przelewu powinno być całkowicie zabronione (ochrona danych tj wysokości emerytury).
    Szczyt niekonsekwencji - z jednej strony dąży sie do tego by jak najwięcej emerytów zakładało konta bankowe, a z drugugiej strony będzie się ich karać za to, bo przed pójściem do lekarza będą najpierw mósieli udać sie do banku po potwierdzony dokument przelewu emerytury

    Odpowiedz
  • miron(2011-12-29 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Potwierdzeniem ubezpieczenia emeryta lub rencisty jest legitymacja wydana
    przez ZUS.Pytam co za durak wprowadza obowiązek przyniesienia lekarzowi
    odcinka renty lub emerytury.

    Odpowiedz
  • burek(2011-12-29 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    jestem emerytem i żadnych odcinków emerytur nie posiadam, ponieważ ZUS przysyła świadczenie na konto. Już widzę obłędną kolejkę w bankach po uzyskanie zaświadczenia że emerytura wpłynęłą. druga sprawa to dlaczego mam informować lekarza panie w rejestracji w aptece w kloejce po numerki ile tych ochłapów dostaje. Może chodzi o to że jeżeli ponad średnią to mogę pełnopłatnie płacić za lekarstwa.
    Po co legitymacja emeryta??? Po co ochrona danych czyżby emerytów nie dotyczy???

    Odpowiedz
  • dzeklesz(2011-12-30 04:39) Zgłoś naruszenie 00

    Absurdalny przepis -pracodawca ma prawo wystawic jeden druk na rok ! A ty masz za kazdym razem miesiace przynies druk Rumia !!! Tych co ten przepis stworzyli wysłac na leczenie !!!

    Odpowiedz
  • Pro i za(2011-12-30 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wreszcie zostanie wprowadzona karta ubezpieczenia zdrowotnego, którą przewidywaly przepisy ustawy zdrowotnej już w 1999 r.?!

    Odpowiedz
  • Starszy Emeryt(2011-12-30 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do czego służą "zielone legitymacje" ZUS? Po to żeby je mieć, czy po to żeby się nimi okazywać? Ludzie nie dajcie się zwariować!!! Te wszystkie zamieszania są po to, żeby robić wodę z mózgów i siać niepokój.

    Odpowiedz
  • felek(2011-12-30 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    pacjent obywatel - wynika z tego że to my mamy rządzic to nowa metoda podziału władzy tylko odwagi nam brak wrzucmy pomysły

    Odpowiedz
  • Twrdy Polak(2011-12-30 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ułomni ludzie??? a może nie, może celowo żeby Nas wykończyć wprowadzają ułomne przepisy. Polską powinni rządzić Polacy a nie KUNDLE

    Odpowiedz
  • Dociekliwy(2011-12-31 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Część emerytów otrzymuje emerytury na konto bankowe?! W jakim celu wydawało się emerytom legitymacje?

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-12-31 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    ...tacy glupcy to tylko w Polsce moga byc.Juz dawno nie daja odcinkow dla rencistow i emerytow.Tylko nieliczna grupa je ma bo reszta dostaje swiadczenia na konto.Trzeba bedzie pedzic z wioski do miasta po wydruki z bankow a dopiero pozniej do lekarza.Chyba,ze znow wszystkie wyplaty bedzie nosil listonosz.Zazdroszcze tym mlodym ktorzy uciekli z tego porabanego kraju,ja jestem juz za stary niestety a szkoda.

    Odpowiedz
  • Jacek(2011-12-31 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    do mirona...jak nie wiesz po co?, po to aby lekarz wiedzial ile od Ciebie mozna wydoic gotowki...pozdrawiam

    Odpowiedz