Praktykę obciążania chorych dodatkowymi opłatami stosuje coraz więcej placówek. Potwierdzają to skargi, jakie trafią do biura rzecznika praw pacjenta (RPP). Ten tłumaczy, że zgodnie z obwiązującymi przepisami obciążenie pacjentów kosztami za zużytą energię jest niezgodne z prawem. Potwierdzają to stanowisko NFZ oraz Urzędu Regulacji Energetyki.
Fundusz wyjaśnia, że zgodnie z art. 5 pkt 38 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.), świadczeniem towarzyszącym jest zakwaterowanie i wyżywienie w szpitalu oraz usługi transportu sanitarnego. Niestety przepisy nie definiują, co kryje się pod pojęciem zakwaterowania. Zdaniem NFZ należy rozumieć je w znaczeniu potocznym. A zatem – w przypadku pacjentów szpitali – jako umieszczenie w pomieszczeniu spełniającym nakazane prawem wymagania, w którym mogą być udzielane świadczenia zdrowotne.

Pacjenci mogą używać energii w sposób, podobny jak w hotelu lub miejscu pracy

– Ponieważ musi być w nim dostęp do energii elektrycznej, świadczeniobiorcy podczas hospitalizacji mogą korzystać z gniazdek elektrycznych w zwykły sposób, podobnie jak to ma miejsce w hotelu, pensjonacie, miejscu pracy itp.”– pisze Izabela Jakubczak-Rak, zastępca rzecznika praw pacjenta NFZ w liście do RPP.
Natomiast Urząd Regulacji Energetyki interpretuje problem w kontekście ustawy – Prawo energetyczne. Pobieranie bowiem opłat za korzystanie z energii wymaga posiadania specjalnej koncesji.
To oznacza, że również szpital chcąc obciążać swoich pacjentów dodatkowymi kosztami musiałby nią dysponować. Żeby ją dostać, należy spełnić wiele warunków.
Zdaniem urzędu z przyczyn technicznych i faktycznych (korzystania przez kilku pacjentów z jednego gniazdka) szpital nie jest w stanie wyliczyć szczegółowych opłat za zużyty prąd przez jedną osobę.