Środowisko pielęgniarskie protestuje przeciwko propozycji zmiany zasad wyboru lekarzy, pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej.
Każdy pacjent ma prawo wyboru świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Obecnie sprowadza się ono do wskazania w druku deklaracji nazwiska konkretnego lekarza, pielęgniarki i położnej. Resort zdrowia chce jednak zmienić te zasady. Przygotował więc projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych(t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn.zm.). Zgodnie z nim pacjent będzie wybierał konkretną przychodnię, a dopiero w następnej kolejności lekarza, pielęgniarkę i położną spośród osób tam zatrudnionych lub współpracujących. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że ma to ułatwić działalność świadczeniodawców POZ. Dzięki temu, że deklaracja wyboru będzie dotyczyć przychodni, a nie osoby, to w przypadku zaprzestania przez nią udzielania świadczeń, placówka nie poniesie strat.
– Ten zapis ma chronić przed sytuacją, kiedy NFZ odmawia przychodni zapłacenia za leczenie pacjenta przypisanego do lekarza, który zmarł lub zmienił pracę – tłumaczy Daniel Kowalczyk, sekretarz Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Dwa razy w roku pacjenci mogą bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego
NFZ w takich sytuacjach może zakwestionować ważność deklaracji wyboru, a wysokość stawki kapitacyjnej, jaką fundusz płaci świadczeniodawcom zależy od ich liczby. Przeciwko zmianom protestuje środowisko pielęgniarek i położnych. Mają zastrzeżenia do przepisu faworyzującego właścicieli przychodni, którymi są najczęściej lekarze. Ich zdaniem uderza on w działające na rynku niezależne podmioty pielęgniarskie, z usług których pacjent po zmianie prawa już nie będzie mógł skorzystać.
– To lekarze będą decydować o zakresie świadczeń, jakich udzielać będą pacjentom pielęgniarki i położne. Ich rola będzie się sprowadzała np. do wykonania zastrzyku. Z rynku będą natomiast eliminowane prywatne podmioty pielęgniarskie, które oferują pacjentom kompleksową opiekę – uważa Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.