statystyki

Nie wolno przesuwać leków także między powiązanymi aptekami

autor: Marcina Nagórek13.10.2020, 19:00
Sąd wyjaśnił też, że nie może zmienić decyzji fakt, że w obu podmiotach (stronach transakcji) występuje ta sama osoba – z jednej strony jako wspólnik spółki jawnej, z drugiej jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Końcowo ocenił, że takie przesunięcie majątkowe w istocie rzeczy stanowi zbycie produktów leczniczych.

Sąd wyjaśnił też, że nie może zmienić decyzji fakt, że w obu podmiotach (stronach transakcji) występuje ta sama osoba – z jednej strony jako wspólnik spółki jawnej, z drugiej jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Końcowo ocenił, że takie przesunięcie majątkowe w istocie rzeczy stanowi zbycie produktów leczniczych.źródło: ShutterStock

Wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofnął mi zezwolenie na prowadzenie apteki. Przesunąłem bowiem kilka partii leków z jednej apteki (gdzie jestem wspólnikiem) do drugiej (prowadzę ją jako indywidualną działalność), gdyż było w niej wzmożone zapotrzebowanie. Czy tarcza antykryzysowa nie przewiduje tu szczególnych rozwiązań?

Decyzja wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego jest uzasadniona. Przesunięcie produktów leczniczych z apteki do apteki jest bowiem zabronione. W świetle obowiązujących przepisów ich zbycie na rzecz innej apteki jest niedozwolone, a to wiąże się z sankcją w postaci utraty zezwolenia na prowadzenie apteki.

Kluczowe znaczenie ma tu art. 103 ust. 1 pkt 2 prawa farmaceutycznego. Z tego przepisu wynika, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka naruszyła art. 86a prawa farmaceutycznego. Ten drugi przepis wprowadza zaś bardzo ograniczony katalog sytuacji, w których taka placówka może zbyć lek. Mianowicie może to uczynić wyłącznie:


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane