statystyki

Konieczny aneks do umów lekarzy o wolontariacie

autor: Agata Szczepańska13.10.2020, 08:04; Aktualizacja: 13.10.2020, 08:06
Przypomnijmy, obecnie specjalizację można odbywać w trybie rezydentury (wtedy za wynagrodzenie lekarza płaci MZ) lub w trybie pozarezydenckim (wtedy zatrudnienie finansuje placówka medyczna).

Przypomnijmy, obecnie specjalizację można odbywać w trybie rezydentury (wtedy za wynagrodzenie lekarza płaci MZ) lub w trybie pozarezydenckim (wtedy zatrudnienie finansuje placówka medyczna).źródło: ShutterStock

Medycy pracujący za darmo będą musieli aneksować swoje umowy. Odbywanie specjalizacji w ramach wolontariatu nie jest już bowiem możliwe.

Tak wynika z interpretacji resortu zdrowia, o którą wystąpił rzecznik praw lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Ma to związek z wejściem życie ustawy z 16 lipca 2020 r. nowelizującej ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2020 r. poz. 1291).

Wprowadziła ona (w art. 16h) wymóg, że wysokość wynagrodzenia określona w umowie pomiędzy lecznicą a lekarzem, który będzie odbywał w niej szkolenie specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim, nie może być niższa niż minimalna stawka godzinowa za pracę ustalona na podstawie przepisów ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2177 ze zm.). Rzecznik zauważył konieczność zmian zapisów w umowach, które zostały zawarte przed zmianą przepisów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane