statystyki

Przyzwyczailiśmy się do lekarskich teleporad. Niemal 45 proc. badanych chce, by zostały na stałe

autor: Klara Klinger17.08.2020, 09:09; Aktualizacja: 17.08.2020, 09:29
W zeszłym tygodniu przyjęto rozporządzenie określające standard porad. Najwięcej emocji budzi pytanie, jak często lekarz ma dzwonić do pacjenta i co ma mu mówić

W zeszłym tygodniu przyjęto rozporządzenie określające standard porad. Najwięcej emocji budzi pytanie, jak często lekarz ma dzwonić do pacjenta i co ma mu mówićźródło: ShutterStock

Leczenie przez telefon nam się spodobało, choć zdarzają się też kłopoty – to główne wnioski badania satysfakcji pacjentów przeprowadzonego na zlecenie resortu zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Taką formę rozwiązywania problemów pacjentów wprowadzono w styczniu 2020 r. Gdy zaczęła się epidemia, okazała się jedną z głównych form komunikacji pacjentów z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.

Żeby zobaczyć, czy to się sprawdza, MZ we współpracy z NFZ i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotowało ankietę. Przepytano 14 tys. pacjentów. 42 proc. z nich jest zadowolonych z teleporad i uważa, że ta forma jest porównywalna ze stacjonarną, a 16 proc. uznało, że jest nawet lepsza od wizyty w gabinecie. Tradycyjną formę woli 36 proc., dostrzegając pozytywy bezpośredniego kontaktu z lekarzem, np. możliwość dopytania o szczegóły terapii. Badani niespecjalnie narzekali na możliwość dodzwonienia się do przychodni; tylko 15 proc. miało z tym kłopot.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • JolaM(2020-08-17 13:46) Zgłoś naruszenie 130

    Te teleporady to kpina z pacjenta.

    Odpowiedz
  • kuriozum(2020-08-17 16:10) Zgłoś naruszenie 110

    za ten (przekombinowany) pomysł - należą się "białym bogom" ....duże podwyżki......!!!!! jeżeli nie otrzymają - za dwa m-ce postraszą strajkiem. (to pewne jak...... 2x2).

    Odpowiedz
  • amen(2020-08-17 14:53) Zgłoś naruszenie 100

    Teleporady, a potem telepogrzeby, a w akcie zgonu poprawny politycznie koronowirus szumowskiego

    Odpowiedz
  • pacjent(2020-08-17 10:40) Zgłoś naruszenie 93

    45% chce, aby teleporady zostały! Niesamowite, to już krok do wypełnienia ankiety w internecie z zaleceniem na końcu, co trzeba zrobić. Upadek służby zdrowia na całego. Widać, ilu ludziom przeprano już mózgi covidowymi zaleceniami. Część pewnie robi to z "obawy", a to najprostsza droga do upadku sztuki lekarskiej. Kto weźmie odpowiedzialność z ewentualne pomyłki? Plandemii ciąg dalszy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Elia(2020-08-17 14:51) Zgłoś naruszenie 50

    Zdecydowanie lepsze od teleporad są porady Wujka GOOGLE. Diagnozy i leczenie trafniejsze. Należałoby tylko stworzyć stronę wypisującą recepty do tych porad . Mie ma sensu marnować kasę na psudo teleporady lekarskie. A część tak zaoszczędzonego budżetu przeznaczyć na wymianę drzwi w gabinetach lekarskich, by te jeszcze solidniej odgradzały lekarza od pacjentów. Szkoda narażać lekarzy na stres związany z kontaktem z pacjentem.

    Odpowiedz
  • bucenty(2020-08-18 10:50) Zgłoś naruszenie 50

    państewko w Państwie ----- JAK DŁUGO- ???????!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • To dobre(2020-08-17 15:06) Zgłoś naruszenie 30

    Pani Dr poprosiła by zakaszleć poczem sprawnie wystawiła e-receptę i podała numerek recepty bym se lek zabrał

    Odpowiedz
  • mattb(2020-08-27 11:56) Zgłoś naruszenie 10

    Uważam, że jedynie konsultacje z psychologiem lub psychiatrą mogą odbywać się telefonicznie. Na początku byłem negatywnie nastawiony do prowadzenia psychoterapii poprzez skype, jednak przekonałem się do tej metody, ponieważ kilka pierwszych wizyt odbyło się w gabinecie i wytworzyła się między nami więź. Natomiast w przypadku leczenia pozostałych schorzeń, teleporady są kompletnym nieporozumieniem.

    Odpowiedz
  • Grażka (2020-10-01 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    Straciłam zaufanie do lekarzy.

    Odpowiedz
  • Aga(2020-09-13 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Teleporady nie sprawdzają się, pacjenci są błednie diagnozowani i w efekcie leczenia na niewłaściwe choroby. Finalnie trafiają do szpitala często w stanie ciężkim.

    Odpowiedz