statystyki

COVID-19 opóźnił program obowiązkowych szczepień

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto12.08.2020, 06:00; Aktualizacja: 12.08.2020, 08:41
COVID-19 opóźnił program obowiązkowych szczepień

COVID-19 opóźnił program obowiązkowych szczepieńźródło: ShutterStock

7 tys. dwa lata temu, kilkadziesiąt sztuk rok temu – tyle preparatów zmarnowało się z powodu krótkiego terminu ważności. Teraz szczepienia idą pełną parą, by nie dopuścić do powtórki z poprzednich lat.

Szczepienia po lockdownie znów ruszyły, ale nadal nie udało się odrobić opóźnień w realizacji obowiązkowego kalendarza. Powód: wiele punktów jest wciąż zamkniętych, do tego rodzice w wakacje niechętnie szczepią dzieci. Zapytaliśmy MZ, czy nie ma obaw o to, że część preparatów przeterminuje się, zwłaszcza że już wcześniej takie sytuacje się zdarzały.

Tylko w 2018 r. zutylizowano szczepionki za ponad 0,5 mln zł. Wtedy Najwyższa Izba Kontroli w ramach analizy wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej skontrolowała Ministerstwo Zdrowia. Stwierdzono, że resort dopuścił do przeterminowania i w konsekwencji utylizacji ponad 7 tys. sztuk szczepionek o wartości 612,2 tys. zł. Chodziło o szczepionki przeciw pneumokokom, a głównym powodem tej sytuacji było to, że świadczeniodawcy nie chcieli preparatów o krótkim terminie ważności, zaś wielu rodziców płaciło z własnej kieszeni za inną szczepionkę niż ta refundowana.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane