Naczelna Izba Lekarska przy zakupie sprzętu przez Fundację Lekarze Lekarzom wprowadziła najwyższe procedury sprawdzenia wiarygodności dokumentacji oraz jakości zamówionego sprzętu. Mają one więcej niż jeden certyfikat jakości oraz deklarację zgodności produktów – zapewniła na swoich stronach Izba.
Reklama

Dodała, że strona chińska również przeprowadziła dodatkowe kontrole jakości.

W połowie kwietnia dzięki darowiźnie Kulczyk Foundation w wysokości 20 mln zł w ramach Fundacji Lekarze Lekarzom przy Naczelnej Izbie Lekarskiej zakupiono milion masek chirurgicznych, 1,5 mln masek FFP2 N95, 100 tys. kombinezonów klasy II, 100 tys. gogli, 100 tys. przyłbic. Przetransportowano je z Chin w czterech dostawach ze względu na wielkość sprzętu, która łącznie sięgnęła 57 ton.

„Sprzęt zakupiony przez Fundację Lekarze Lekarzom został sprowadzony do Polski zgodnie z rekomendacjami i przy wsparciu Polsko-Chińskiej Rady Biznesu, która poleca tylko sprawdzonych i wiarygodnych dostawców. Wszystkie zamówione produkty posiadają komplet niezbędnych dokumentów dopuszczających do obrotu w Unii Europejskiej, a więc również w Polsce” – napisała w komunikacie poświęconym jakości dostarczonego sprzętu NIL.

Dodała, że maski ochronne, jak również pozostały sprzęt, zostały rozdysponowane pomiędzy 24 Okręgowe Izby Lekarskie, a te przekazały je - zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem - do personelu medycznego oraz placówek medycznych, które w większości już je zużytkowały.

Podziękowała również, mając na uwadze niezwykle trudną sytuację na początku pandemii i brak sprzętu ochrony indywidualnej w placówkach medycznych wszystkim, którzy zaangażowali się w jego zakup, sprowadzenie do Polski i dystrybucję na terenie kraju.

Pod komunikatem NIL podpisali się Magda Wiśniewska, przewodnicząca Konwentu Prezesów Okręgowych Izb Lekarskich, Paweł Czekalski, przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za zakup i dystrybucję sprzętu oraz Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.