Już ok. 30 świadczeniodawców zgłosiło, że chce uruchomić punkty mobilnego pobierania wymazów, tzw. drive-thru - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował o pobieranie jak najwięcej próbek do badań.

Wiceminister poinformował, że już w poniedziałek ok. 30 świadczeniodawców zgłosiło, że chce uruchomić punkty mobilnego pobierania wymazów, tzw. drive-thru.

"Dzisiaj myślę, że tych punktów będzie zdecydowanie więcej, bo jest dobry odzew na tę inicjatywę, szczególnie że to jest płatne przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więc te osoby, które będą w 12. dobie kwarantanny, będą otrzymywały SMS-y i będą się zgłaszały do tych punktów, aby pobrać im wymazy" - powiedział.

Kraska kolejny raz zaapelował o pobieranie jak najwięcej próbek do badań, zarówno od pracowników szpitali, jak i od osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Wiceminister przypomniał o obowiązku noszenia maseczek, zakładania rękawiczek w sklepach i o zachowywaniu dwumetrowego dystansu. Zaapelował również - szczególnie do młodych osób - o niewychodzenie z domu bez potrzeby.