Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podejmie konsultacje m.in. z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą ws. zwiększenia ochrony pracowników służby zdrowia przed agresywnymi atakami. Jak podkreślił, jeśli to konieczne, będzie się domagał wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych.

Prezydent był pytany podczas środowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) na Facebooku, czy - wobec doniesień mediów o atakach na pracowników służby zdrowia - złoży projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który chroniłby ich przed agresją. Odpowiedział, że skonsultuje się w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem.

"Nie słyszałem o takich sytuacjach, w których dochodziłoby do incydentów napaści na pracowników ochrony zdrowia, czy żeby była konieczna dodatkowa ochrona, ale zapytam i skonsultuję się w tej sprawie. Jeśli jest taka konieczność, to będę domagał się podjęcia większej aktywności ze strony policji i będę się domagał, żeby odpowiednie zmiany prawne zostały wprowadzone" - podkreślił Duda.

"Do tej pory nie były mi zgłaszane takie inicjatywy, ale obiecuję, że odbędę konsultacje w tym temacie" - zaznaczył.

W połowie kwietnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w liście skierowanym do prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego wyraził zaniepokojenie zagrożeniem bezpieczeństwa medyków i pracowników służby zdrowia.

Jak poinformował, otrzymał "informacje o atakach i mowie nienawiści nakierowanej na osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia". Bodnar napisał, że przedstawicielka Okręgowej Izby Lekarskiej lek. Maria Kłosińska wskazuje na trzy obszary hejtu, z jakim spotykają się lekarze i lekarki - "nierzetelne informacje medialne publikowane bez wcześniejszej weryfikacji, nienawistne słowa wobec tych, którzy decydują się opowiedzieć o nieprawidłowościach systemu walki z epidemią w mediach społecznościowych". RPO wskazał także na "ataki pracowników służby zdrowia przez indywidualne osoby z ich otoczenia (sąsiedzi, pasażerowie transportu publicznego, pracownicy usług handlowych)".

O atakach na pracowników służby zdrowia informował m.in. portal internetowy Onet.pl.