statystyki

Prezes NFZ: Odmrażanie służby zdrowia zaczniemy od dostępu do specjalistyki i onkologii [WYWIAD]

autor: Klara Klinger21.04.2020, 06:00; Aktualizacja: 21.04.2020, 10:04
Adam Niedzielski prezes NFZ

Adam Niedzielski prezes NFZźródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Ponad 100 mln zł miesięcznie kosztuje COVID w służbie zdrowia – mówi DGP prezes NFZ Adam Niedzielski. Dodaje, że odmrożenie w medycynie będzie się odbywało głównie przez poszerzenie teleporad i zmiany w onkologii. W każdym województwie powstanie kierujące ruchem chorych na raka centrum koordynacyjne. Prezes funduszu mówi też o skargach lekarzy na nieprawidłowości. Medycy skarżą się m.in. na przypadki przymusowego zamknięcia na oddziałach z chorymi. Nie zawsze jest to jednak efekt wymogów epidemiologicznych. Niedzielski zapowiada też, że NFZ sfinansuje wszystkie testy na koronawirusa, które zleci lekarz.

Premier zapowiada odmrożenie gospodarki. Jest jakiś plan odmrażania służby zdrowia?

Oczywiście. I pewnie będzie prezentowany równolegle.

Co pójdzie na pierwszy ogień?

Dostęp do specjalistyki. Spośród zawieszonych świadczeń opieka specjalistyczna jest tym, czego pacjenci będą potrzebować w pierwszej kolejności. Ale będziemy robić to sukcesywnie – opierając się na teleporadach, żeby jednak wciąż minimalizować bezpośredni kontakt z personelem medycznym. W ten sposób chcemy m.in. zmienić model nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Czyli?

Zanim ktoś pojedzie do lekarza w nocy, będzie mógł uzyskać teleporadę za pomocą specjalnej platformy informatycznej przygotowanej przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Lekarz lub pielęgniarka w trakcie wywiadu ustali, jakiego rodzaju pomocy potrzebuje pacjent. I pomoże lub ‒ jeśli będzie to konieczne ‒ skieruje do najbliższej placówki.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • ewas(2020-04-21 21:41) Zgłoś naruszenie 70

    Od kiedy będą wykonywane zabiegi w szpitalach nie jednoimiennych. Kiedy w końcu rząd wyda zarządzenie z konkretnym terminem. A w ogóle co to za wywiad. Nic z tego się nie dowiedziałam. Tyle ze będą odmrażać leczenie specjalistyczne?????????????

    Odpowiedz
  • olany pacjent(2020-04-21 11:06) Zgłoś naruszenie 51

    drwiny z pacjentów, znowu trzeba będzie czekać na wizytę u specjalisty kilka miesięcy, bo przychodnie olały pacjentów zapisanych na wizyty, zero informacji, ŻENADA

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • olana pacjentka(2020-04-21 10:31) Zgłoś naruszenie 41

    8 kwietnia miałam wizytę u endokrynologa, na którą czekałam kilka miesięcy (przychodnia przyszpitalna, Warszawa), termin minął, zostałam kompletnie olana, nikt nie zadzwonił, nie odwołał, przełożył, bo AKTUALNIE nie zapisują na wizyty, płacona przeze mnie comiesięczna składka zdrowotna to zwykłe złodziejstwo !!! I co, teraz będę znowu czekać kilka miesięcy na wizytę????? ŻENADA

    Odpowiedz
  • pacjentka(2020-04-21 11:01) Zgłoś naruszenie 34

    Czy ktoś odpowiada za stan BHP w służbie zdrowia. Najszybciej można się zarazić w tych placówkach w których powinno być sterylnie . Zamiast się zastanowić co jest przyczyna takiego złego stanu naszej służby zdrowia . I zażądać wyjaśnień i zlikwidować złe przyzwyczajenia i nawyki , które w ostatnim 30-leciu masowo są wdrażane i zmuszają nas pacjentów do takiego leczenia się w złych warunkach . W pierwszej kolejności należy zlikwidować zapisy do określonej Przychodni i do lekarza I kontaktu, do którego zmuszani jesteśmy tylko u niego się leczyć . Jak jesteśmy zdrowi idziemy po zaświadczenie i skierowanie do lekarzy specjalistów i na rehabilitację . Na korytarzach czekamy w tej samej kolejce z osobami chorymi zarażając się wzajemnie . A można to zrobić jak dawniej było . W całej Polsce można było wejść do Przychodni i lekarza bez żadnego przymusowego zapisywania się .Jeszcze nie do końca sprecyzowane przepisy KADROWE w służbie zdrowia pozwalają na wykonywanie pracy przez lekarzy w kilku miejscach i za granicą . Tak dalej być nie może . Pan Minister Szumowski powinien się tym zająć i również zaostrzyć przepisy zgodnie z BHP w służbie zdrowia. My musimy się dostosować do wszystkich zaleceń i obostrzeń a nie to karami grożą. A w DOPSACH staruszkowie umierają ,i bezpośrednio personel zatrudniony narażony jest na zarażanie .Chcemy mieć prawo leczyć się u najlepszych i w najlepszych warunkach .

    Odpowiedz
  • MM(2020-04-23 08:36) Zgłoś naruszenie 20

    9 miesięcy czekałam na opreacje i co dalej odwolana masakra

    Odpowiedz