statystyki

Wirus wirusowi nierówny. Różne oblicza pandemii z Polską w tle

autor: Klara Klinger, Jakub Kapiszewski08.04.2020, 07:44; Aktualizacja: 08.04.2020, 08:09
Polska ze swoim 2,4 proc. plasuje się pod koniec tej nieprzyjemnej statystyki. Mamy też najmniej zgonów na 100 tys. mieszkańców.

Polska ze swoim 2,4 proc. plasuje się pod koniec tej nieprzyjemnej statystyki. Mamy też najmniej zgonów na 100 tys. mieszkańców.źródło: ShutterStock

Chociaż pełen obraz epidemiologiczny wirusa SARS-CoV-2 będzie przedmiotem analiz jeszcze przez lata, już w tej chwili zbierane na gorąco, niepełne dane z różnych krajów pozwalają dokonać pewnych porównań. Największe różnice dotyczą śmiertelności; rozpiętość jest znaczna i wynosi od 12,5 proc. w przypadku Włoch do 1,6 proc. w Czechach.

Polska ze swoim 2,4 proc. plasuje się pod koniec tej nieprzyjemnej statystyki. Mamy też najmniej zgonów na 100 tys. mieszkańców. W wybranym przez nas zestawieniu państw jesteśmy natomiast w ogonie, jeśli chodzi o testowanie. Niecałe 2,3 tys. testów na milion mieszkańców stawia nas w tyle nie tylko za Szwecją, gdzie w obliczu pandemii prowadzi się chyba najbardziej luźną politykę na Starym Kontynencie, ale też za Czechami, gdzie testuje się trzykrotnie więcej ludzi. Różnice w rozpowszechnieniu testów częściowo mogą tłumaczyć rozbieżności w danych na temat śmiertelności.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane