statystyki

Nie ma odwrotu - pora przedefiniować obecne założenia systemu ochrony zdrowia. Koronawirus wykazał wszystkie słabe punkty

autor: Mira Suchodolska, Kacper Leśniewski03.04.2020, 07:47; Aktualizacja: 03.04.2020, 07:55
Za to, że tak jest, jeden z lekarzy z doświadczeniem w zarządzaniu placówkami opieki zdrowotnej obarcza politykę kolejnych ekip rządzących Polską przez dziesięciolecia. Pandemia jedynie dobitnie wskazała nam błędy i zaniedbania. Punkt po punkcie.

Za to, że tak jest, jeden z lekarzy z doświadczeniem w zarządzaniu placówkami opieki zdrowotnej obarcza politykę kolejnych ekip rządzących Polską przez dziesięciolecia. Pandemia jedynie dobitnie wskazała nam błędy i zaniedbania. Punkt po punkcie.źródło: PAP
autor zdjęcia: f

Będziemy musieli przedefiniować założenia, według których stworzyliśmy nasz system ochrony zdrowia. Koronawirus bezwzględnie wykazał jego słabe punkty.

P i szę dziś do państwa apel i zobowiązanie jednocześnie. Jako lekarz pracuję w oddziale, który został dedykowany do przyjęć pacjentów z COVID. Zmieniła się organizacja pracy. Inne oddziały ograniczają przyjęcia. SYTUACJA JEST POWAŻNA, polska służba zdrowia od dawna postuluje o większą kadrę i zwiększenie nakładów – bogata służba zdrowia Lombardii nie uniosła epidemii. To od nas WSZYSTKICH, W TYM OD WAS, zależy dalszy scenariusz – czy środków wystarczy i czy kadra medyczna to uniesie – pracujemy w ogromnym stresie, a najgorsze dopiero przed nami i obyśmy nie musieli dokonywać takich wyborów jak Włosi, którzy nie mają sprzętu dla wszystkich! TO NIE JEST GRYPA. TO CZĘSTO CIĘŻKA CHOROBA, NA KTÓRĄ LEKU AKTUALNIE NIE MA. Wszystko, co wiemy, to jeszcze mało. Córka koleżanki, lat 19, bez obciążeń innymi chorobami, przeszła w Mediolanie zapalenie płuc ze skrajną dusznością – KAŻDY Z NAS MOŻE TAK TO PRZEJŚĆ, A KTOŚ, KOGO ZARAZISZ, MOŻE UMRZEĆ. Nie chodźcie na spacer, nie róbcie wesołych fotek na tle pustych miejsc znanych dotąd z tłumów. Nie jest to dla mnie zabawne, a budzi wręcz wściekłość, że narażanie się przez nas – personel – trafia na beztroskę dorosłych przecież ludzi”. To fragment listu, który dr Małgorzata Farnik z Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rozesłała do rodziców uczniów szkoły, w której uczą się także jej dzieci.

Magazyn. Okładka. 3.04.2020

Magazyn. Okładka. 3.04.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Doktor Farnik jest też lekarką w szpitalu na katowickim Ochojcu. Podobnie jak w wielu innych placówkach zostały tu wstrzymane planowe przyjęcia na większość oddziałów: na pneumonologię, geriatrię, oddział chorób wewnętrznych i metabolicznych, wewnętrznych i reumatologii oraz na rehabilitację leczniczą. Na inne oddziały, a także na wizyty w poradniach specjalistycznych, zostały ograniczone.

Na razie personel odbywa „ćwiczenia w warunkach ograniczonego konfliktu”. Co będzie, gdy ten rozwinie się na dobre, skoro już dziś brakuje najpotrzebniejszych rzeczy, choćby środków ochrony osobistej? Medycy sobie radzą, jak mogą. W jednym ze szpitali na południu Polski, gdzie są dowożone osoby z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-19, lekarze zastępują personel pomocniczy. – Wchodzę do sali, badam pacjenta, ale też podaję mu posiłek, leki, mierzę temperaturę, opróżniam basen czy kaczkę – relacjonuje lekarz specjalista. To upraszcza procedurę, a także pozwala zaoszczędzić środki ochrony osobistej.

Tych brakuje wszędzie – również w zamożnej Szwecji, w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. Warunki pracy zależą jednak przede wszystkim od dobrej organizacji i mądrych szefów. Jak pokazały głośne przypadki masowych zakażeń w szpitalach w Olsztynie, Bielsku-Białej i Grójcu, nie jest z tym dobrze.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • obserwator(2020-04-03 09:07) Zgłoś naruszenie 155

  doceńmy to co mamy w POlsce, pewnie że mogło być zawsze lepiej, ale na tle innych pąństwa służba zdrowia w Polsce nie jest taka najgorsza, pomagajmy im w tej trudnej pracy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Herakles(2020-04-03 09:58) Zgłoś naruszenie 144

  Polski system ochrony zdrowia to Stajnia Augiasza.

  Odpowiedz
 • Leki...(2020-04-03 10:10) Zgłoś naruszenie 131

  Leki to towar strategiczny. Ceny na nie powinny byc ustalane centralnie, jednakowe w calym kraju, a nie poddawane regulom wolnego handlu. Tymczasem zroznicowanie cen na ten sam lek w naszym kraju dochodzi do 10-krotnosci. Np. w Gdansku ten sam lek moze kosztowac 100 zl, a w Zakopanem 1000 zl.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Józef(2020-04-03 11:20) Zgłoś naruszenie 99

  Co za brednie! Młodzi nie mają pojęcia o czym piszą. Po wojnie byli tylko felczerzy, i to kilku na powiat. potem nowe pokolenie po studiach, masowe szczepienia, opieka lekarska i stomatologiczna w szkołach. Ale nadal higiena była na wsi, jak przed wojną, do czasu Gierka. Dlaczego - tam mieszkało najwięcej przedwojennych analfabetów, brakowało pieniędzy, ubezpieczenia. Do 1964 r spłacaliśmy długi przedwojennej Polski i Rządu Londyńskiego, odbudowywano Warszawę i kraj ze zniszczeń wojennych, i powszechnej przedwojennej biedy i słomianych strzech. Przybyło nam 1/3 populacji z 24 do 38 mln. Trzeba ją było nakarmić, ubrać, wychować, uczyć. Dzięki Gomułce i jego polityce - spłacie wymaganych przez Zachód długów RP - mieliśmy w handlu z USA i Zachodem "Klauzulę najwyższego uprzywilejowania", nie mieliśmy długów, a majątek nowy był państwowy. Oczywiście powstawało to jak "coś za coś". Liczne pokolenie polskich syjonistów zniszczyło Gomułkę, i powoli przejmowało władze , najpierw w PZPR, potem w Solidarności. A więc jest dzisiaj jak w "Nowym Yorku". Gratuluję obecnemu Rządowi i Ministrowi Zdrowia mądrości i fachowości. Nawet jak go się nie lubi, to trzeba docenić sprawność organizacyjną, i efekty w stanach trudnych. A autorom radzę - przeżyjcie co najmniej 80 lat w dobrym zdrowiu, posiądzcie wiedzę i doświadczenie i potem piszcie dla innych, ale nie wprowadzajcie ludzi w błąd i nie siejcie paniki w takim czasie. Kiedyś była za to nawet kara śmierci. Pan Zoll powinien to też wiedzieć.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • oszukiwany ponad 1000 lat(2020-04-03 15:27) Zgłoś naruszenie 64

  Józef prawie dobrze opisuje przeszłość. PRL przestał istnieć, bo ZSRR się rozpadł, gdyż Rosjanie zdradzili idee komunizmu. To nie Gomułka zlikwidował nędze. To Moskwa wprowadziła nową redystrybucję budżetową. Polskę zniszczyła Solidarność finansowana przez Watykan. Kolaboranci czarnej mafii zjednoczyli się aby stworzyć RP taką jaką jest. Autorzy art. nie znają nędzy przedwojennej jak i historii. A przede wszystkim państwowa służba zdrowia jest likwidowana i rozwija się prywatna. Kto ubogi, średnio zamożny a chory ten będzie umierał jak w USA. Podziękujcie za to czarnej mafii.Panie Józefie nasz rząd nie wie co czyni. Oferował kraj Matce boskiej - ale kasy to mu kościół z tego tytułu nie da.

  Odpowiedz
 • tak(2020-04-03 12:41) Zgłoś naruszenie 13

  Dlaczego pisza bzdury jakis koronka wirusek th SARS CoV 2 i prosze zapamietac

  Odpowiedz
 • ja(2020-04-03 21:30) Zgłoś naruszenie 00

  Autorze twierdzisz. że 3000 zarażonych COVID, to jest zbyt duża liczba pacjentów dla całej polskiej służby zdrowia?

  Odpowiedz
 • ede(2020-04-03 11:51) Zgłoś naruszenie 00

  re

  Odpowiedz
 • Ob.(2020-04-03 13:03) Zgłoś naruszenie 00

  Brak powietrza

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kontemplyta(2020-04-05 20:11) Zgłoś naruszenie 00

  Wszystko mozna przedefiniowac, dobrze jednak dojrzec,ze w tym momencie jest 44200 zgonow w Europie Poludniowo-Zachodniej a 79 w Polsce.I skonczyc wreszcie z tym wiecznym jeczeniem na wszystko.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane